Wpadł kolejny oszust działający metodą "na policjanta CBŚ"
Policjanci ze specjalnej grupy zajmującej się zwalczaniem oszustw metodą "na policjanta CBŚ", zatrzymali kolejną osobę podejrzewaną o trudnienie się tym procederem. Tym razem w ręce kryminalnych wpadł 31-letni Jacek M., który trudnił się werbowaniem tzw. "odbieraków", czyli osób, które trudniły się odbieraniem pieniędzy lub, jak w tym przypadku, zakładaniem kont bankowych, na które wpływały pieniądze z oszustw. Mężczyzna już usłyszał zarzut udziału w dwóch sprawach. Śledczy sprawdzają, czy zatrzymany ma na swoim koncie inne tego typu przestępstwa. Za ten czyn grozi do 8 lat więzienia.
Funkcjonariusze z grupy operacyjno-dochodzeniowej powołanej przez Komendanta Stołecznego Policji przy wydziale kryminalnym KSP zajmujący się tropieniem przestępców działających metodą "na policjanta CBŚ", zatrzymali 31-letniego Jacka M., którego podejrzewa się o udział w co najmniej dwóch oszustwach, gdzie suma strat wynosi ponad 200 tysięcy złotych. Sprawa miała swój początek we wrześniu ubiegłego roku, kiedy do sprawy dwóch oszustw, w których zostały oszukane starsze kobiety, zatrzymano 60-latkę, która była zamieszana w odbiór pieniędzy wyłudzonych przez przestępców.
Metoda działania sprawców była w obu przypadkach identyczna - najpierw dzwoniła osoba podająca się za członka rodziny w kłopotach, a następnie druga, która twierdziła, że jest policjantwm tropiącym szajkę przestępczą. Rzekomy policjant przekonywał, że potrzebuje pomocy w zatrzymaniu oszustów.
Zatrzymana kobieta po tym, jak usłyszała zarzuty udziału w oszustwie, została zwolniona. Policjanci jednak nadal zajmowali się sprawą i analizowali każdy element tego postępowania, który mógłby doprowadzić do zatrzymania kolejnych osób zajmujących się oszustwami. W wyniku tych czynności ustalono dane osoby, która mogła mieć związek z tą sprawą. Wczoraj śledczy zatrzymali 31-letniego Jacka M., któremu przedstawiono zarzuty udziału w dwóch sprawach oszustw. Mężczyzna był w przeszłości notowany w związku z podobnymi sprawami na terenie całego kraju. Dzisiaj o jego losie zadecyduje sąd. Za ten czyn grozi do 8 lat więzienia.
Funkcjonariusze ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod ich bliskich lub policjantów.
Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów, policjanci apelują o ostrożność! Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać!!! Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
ZAPAMIĘTAJ!
W sytuacji kontaktu telefonicznego z podejrzaną osobą policjanci z radzą:
- poproś o numer telefonu do swojego rozmówcy, jeśli ten podaje się za policjanta lub oficera CBŚ, zweryfikuj jego tożsamość dzwoniąc pod numer alarmowy policji 997, lub 112.
- pamiętaj, że policjanci nigdy nie będą żądali pieniędzy lub udziału w czynnościach śledczych.
- skontaktuj się telefonicznie z tym członkiem rodziny, za którego podaje się rozmówca, aby sprawdzić jego wiarygodność i potwierdzić, czy faktycznie potrzebuje on wsparcia finansowego,
- jeżeli decydujesz się na udzielenie pożyczki, pieniądze przekaż tylko członkom rodziny, najlepiej w obecności innej osoby.
- nie przekazujmy gotówki żadnym obcym osobom, znajomym lub kolegom naszego krewnego.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).
ea/ew
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.57 MB)