Prawosławne Duszpasterstwo Policji

PRAWOSŁAWNE DUSZPASTERSTWO POLICJI

Data publikacji 13.01.2017

Na czele Prawosławnego Duszpasterstwa Policji stoi Delegat św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ds. Duszpasterstwa Służb Mundurowych. Pomocą w realizacji zadań duszpasterskich służą mu Naczelny Prawosławny Kapelan Policji oraz kapelani, powołani na podstawie stosownego dekretu, przez Delegata św. Soboru Biskupów PAKP, w porozumieniu z biskupami diecezjalnymi.

Naczelny Kapelan  Policji realizuje pracę i koordynuje posługę duszpasterską prawosławnych kapelanów diecezjalnych, w oparciu o roczny plan, zatwierdzony przez Delegata Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ds. duszpasterstwa służb mundurowych.

Naczelny Prawosławny Kapelan Policji:

Ks. Andrzej Bołbot

ul. Puławska 148/150

02-624 Warszawa

tel. 47 721 16 97, tel. kom. 605 696 770

e-mail: naczelnykapelan.prawoslawny@policja.gov.pl lub  kancelariaorthodox@interia.pl

Obszar działania Prawosławnego Duszpasterstwa Policji:

Naczelny Kapelan  Policji sprawuje posługę duszpasterską w następujących jednostkach Policji:

  • Komenda Główna Policji,
  • Komenda Stołeczna Policji, w tym podległe komendy powiatowe, rejonowe Policji i komisariaty specjalistyczne Policji,
  • Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, w tym podległe komendy  miejskie i powiatowe Policji na terenie województwa mazowieckiego,
  • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie,
  • Centrum Szkolenia Policji w Legionowie,
  • Szkoły Policji w Słupsku, Pile i Katowicach.

Kapelani diecezjalni sprawują posługę duszpasterską, stosownie do zapotrzebowania, w pozostałych komendach wojewódzkich Policji i podległym im jednostkach organizacyjnych  Policji.

Działalność duszpasterska:

Naczelny Kapelan Policji i kapelani diecezjalni współdziałając z kierownikami poszczególnych jednostek organizacyjnych Policji, w ramach posługi duszpasterskiej służą pomocą w następującym zakresie:

  • działają w środowisku policjantów i pracowników Policji, emerytów, rencistów na rzecz kształtowania postaw etycznych, patriotycznych i religijnych;
  • wspierają potrzebujących pomocy w sytuacjach trudnych (osobistych, rodzinnych, zawodowych);
  • udzielają sakramentów: chrztu i bierzmowania, małżeństwa, spowiedzi i św. Eucharystii, chorych, pogrzebu i innych sakramentaliów;
  • biorą udział w okolicznościowych uroczystościach i obchodach takich jak: Święto Policji, święto patrona Policji;
  • organizują okolicznościowe nabożeństwa podczas uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym;
  • uczestniczą w uroczystościach ślubowania policjantów, nadawania sztandarów jednostkom Policji, otwierania nowych jednostek Policji, pielgrzymkach do miejsc pamięci narodowej (polskich cmentarzy wojennych) celem oddania hołdu poległym policjantom.

Duszpasterze Policji współpracują w zakresie organizowania okolicznościowych nabożeństw i uroczystości patriotyczno-religijnych na terenie danej diecezji z miejscowymi proboszczami, z poszanowaniem własnych kompetencji.

 

Powrót na górę strony