Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwają czynności sprawdzające w sprawie handlu „aniołkami”

Data publikacji 11.07.2009

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia prowadzą czynności sprawdzające w sprawie ulicznego handlu płytami cd, figurkami aniołków i świecami. W poniedziałek (6 lipca br.) funkcjonariusze podjęli interwencję wobec osób zajmujących się sprzedażą bezpośrednią tego typu przedmiotów.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że osoby proponujące potencjalnym klientom nabycie płyt, figurek i świec posiadały zaświadczenia, wystawione przez firmę zlecającą sprzedaż, w których znajdowała się informacja o przekazywaniu części dochodu ze sprzedaży na cele charytatywne. Zaświadczenie zawierało również adnotację o zakazie przyjmowania przez sprzedających wolnych datków oraz zawyżaniu kosztów sprzedaży poszczególnych towarów.

Zajmujący się sprawą funkcjonariusze sprawdzili, że firma zlecająca sprzedaż jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej GUS.

Właściciel firmy potwierdził fakt prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży bezpośredniej towarów. Jednocześnie ustalono, że w chwili obecnej firma nie jest darczyńcą żadnego z podmiotów wymienionych w posiadanym przez sprzedawców zaświadczeniu. Z oświadczenia właściciela wynika również, że firma zajmuje się sprzedażą bezpośrednią, nie prowadząc kwest, ani zbiórek publicznych.

Stołeczna Policja przypomina, że publiczna zbiórka pieniędzy na cele charytatywne jest obwarowana określonymi przepisami zawartymi w ustawie z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz. 162 z późn. zm.), rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2003 r. w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami (Dz. U. Nr 199, poz. 1947 z późn. zm.). Na jej przeprowadzenie wymagane jest zezwolenie, a po zakończeniu podanie do publicznej wiadomości informacji o wysokości i sposobie zużytkowania zebranych funduszy (w formie ogłoszenia prasowego).

Pozwoleń na przeprowadzenie zbiórki udzielają, w drodze decyzji administracyjnej:

  1. wójt, burmistrz (prezydent miasta) - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze gminy lub jej części,
  2. starosta - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze powiatu lub jego części obejmującej więcej niż jedną gminę,
  3. marszałek województwa - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze województwa lub jego części obejmującej więcej niż jeden powiat,
  4. minister właściwy do spraw wewnętrznych - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze obejmującym więcej niż jedno województwo.

Jeżeli zbiórka ma być prowadzona w formie sprzedaży przedmiotów, we wniosku należy podać wykaz przedmiotów planowanych do sprzedaży w ramach zbiórki publicznej, wskazać ilość, rodzaj i cenę poszczególnych przedmiotów. Należy zaznaczyć, iż na każdym przedmiocie sprzedawanym w ramach zbiórki publicznej, wyraźnie i w sposób trwały winna być podana nazwa przeprowadzającego zbiórkę publiczną oraz cena przedmiotu. Napisy te powinny wyróżniać przedmioty sprzedawane w ramach zbiórki publicznej, od innych przedmiotów, znajdujących się w obrocie.

Postępowanie w kierunku art. 286 § 1 kk. w sprawie omówionej we wstępie prowadzi wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Apelujemy do osób, które czują się wprowadzone w błąd przy nabyciu wspomnianych płyt, figurek i świec o kontakt ze śródmiejską jednostką Policji – ul. Wilcza 21, telefon 022 603-70-55, 022 621-89-09.

Powrót na górę strony