Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O kobietach w mundurach

Data publikacji 22.05.2014

21 maja br. Koło Naukowe Bezpieczeństwa „Justycjariusze” we współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowało konferencję naukową „Kobiety w mundurach. Rola kobiet w instytucjach bezpieczeństwa”.

Konferencja miała na celu przedstawienie roli kobiet w instytucjach bezpieczeństwa państwa, promocję zatrudnienia kobiet w służbach oraz aktywizację obecnych studentek i przyszłych absolwentek uniwersytetu do podejmowania praktyk oraz pracy w instytucjach związanych z bezpieczeństwem.  Aspekt zatrudnienia kobiet w służbach został także poruszony pod kątem równego traktowania i praw obywatelskich.

W pierwszej części konferencji panelistkami były m.in. członkinie Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. kobiet w służbach mundurowych przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Traktowania – przewodnicząca kmdr Bożena Szubińska (Wojsko Polskie), zastępca przewodniczącej płk Anna Osowska-Rembecka (Służba Więzienna), a także mł. insp. Kornela Oblińska (Policja), st. kpt. Małgorzata Romanowska (Państwowa Straż Pożarna) i reprezentująca Straż Graniczną chor. Karolina Miklaszewska, które opowiadały o specyfice poszczególnych służb – zagrożeniach i wyzwaniach, ale także o sytuacji kobiet w mundurach – możliwościach rozwoju osobistego i awansu.

Dyrektor Instytutu Ratownictwa Psychologicznego dr Elżbieta Sideris w swoim wystąpieniu odniosła się do wyników badań na temat stresu w każdej ze służb. Badania wykazały, że czynniki motywujące i stresujące w poszczególnych formacjach są zbliżone. Motywatorami dla respondentów są: stabilne zatrudnienie i stosunkowo dobre wynagrodzenie, natomiast stresorami - zagrożenie dla życia i zdrowia, zbyt krótki czas na wykonanie niektórych zadań, czy nadmierne obciążenie pracą. Warto zauważyć, że jedynie w Służbie Więziennej wśród czynników stresogennych znalazły się nepotyzm i przemoc.

Temat kobiet w mundurach i ich roli w instytucjach bezpieczeństwa spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem, zarówno ze strony studentów, jak i potencjalnych pracodawców.

Powrót na górę strony