Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

TK: Przepisy o zwalnianiu z Policji osób chorych na przewlekłe zapalenie wątroby lub AIDS są niekonstytucyjne

Data publikacji 11.12.2013

We wtorek, 10 grudnia br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy przewidujące automatyczne zwalnianie z Policji i straży pożarnej osób chorych na przewlekłe zapalenie wątroby lub AIDS są niezgodne z ustawą zasadniczą. Jednocześnie zaznaczył, że konieczna jest pilna zmiana tych przepisów.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński powiedział, że Trybunał Konstytucyjny nie neguje, że nosicielstwo wirusa HIV, chorowanie na AIDS i na przewlekłe zapalenie wątroby mają negatywny wpływ na przydatność do służby w policji i straży pożarnej, jednakże przyczyną krytycznej oceny przepisów jest wyłącznie ich nadmierny rygoryzm i automatyzm. Dodał, że dotychczas osoby z takimi chorobami zawsze były uznawane za całkowicie niezdolne do służby na jakimkolwiek stanowisku, nawet jeśli to nie miało uzasadnienia medycznego i nie wynikało ze stopnia zaawansowania choroby.

Skarga RPO

Wniosek w sprawie tych przepisów – po przeanalizowaniu przypadku zwolnienia w 2009 r. z Policji funkcjonariusza, u którego rozpoznano przewlekłe zapalenie wątroby – skierowała do Trybunału Konstytucyjnego  Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. RPO zaskarżyła kilka uregulowań z załącznika do pochodzącego z 1991 r. rozporządzenia dotyczącego trybu postępowania komisji lekarskich podległych szefowi MSW. Zgodnie z nimi policjanta lub strażaka uznaje się zawsze za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby m.in. z powodu zachorowania na przewlekłe zapalenie wątroby (WZW) lub zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS).

Uznania przepisów za niekonstytucyjne chciała także Prokuratura Generalna. W stanowisku przekazanym Trybunałowi Konstytucyjnemu także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało, że zaskarżone przepisy nie spełniają wymogu zgodności z konstytucją, a rozporządzenie z 1991 r. "nie odpowiada aktualnemu stanowi wiedzy o przewidzianych w załącznikach chorobach i ułomnościach" i jest w dużym stopniu "aktem prawnym zdezaktualizowanym".

Nowelizacja ustawy

MSW zapewniło, że zaawansowane są już prace nad projektem nowej ustawy o komisjach lekarskich podległych Ministerstwu, który całościowo zajmie się kwestiąorzecznictwa lekarskiego.

Źródło: PAP
KGP/ISP

Powrót na górę strony