Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niezbędnik policyjnego menagera - nowy projekt z zakresu ochrony praw człowieka

Data publikacji 08.11.2013

Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka serdecznie zaprasza do wsparcia budowy poradnika dla środowiska menagerów policyjnych. Do dnia 29 listopada 2013 roku na adres członka zespołu redakcyjnego: marta.krasuska@policja.gov.pl.można przesyłać własne sugestie.

Pomóc skutecznie choćby jednemu policjantowi lub pracownikowi Policji warte  jest każdego wysiłku.

Uprzejmie Państwa informuję, że  po październikowej prezentacji środowiskowego poradnika z cyklu Po pierwsze człowiek pt. „Działania antydyskryminacyjne w jednostkach Policji”, jako Pełnomocnik  KGP ds. Ochrony Praw Człowieka odbieram liczne sygnały o serdecznym przyjęciu poradnika i tym samym - wyjściu na przeciw środowiskowym oczekiwaniom. Mając na uwadze powyższe, za zgodą  Komendanta Głównego Policji rozpoczęte zostały prace studyjno – rozwojowe nad publikacją pod roboczym tytułem „Niezbędnik policyjnego menagera”. W chwili obecnej na finale są uzgodnienia w zakresie objęcia tego działania przez Ministra Spraw Wewnętrznych Pana Bartłomieja Sienkiewicza patronatem organizacyjno - finansowym.

Pragnę bardzo podkreślić, że potrzeba przygotowania poradnika nie wynika z żadnych badań przeprowadzonych w środowisku zawodowym, a założeniem jest przeciwdziałanie nawet każdemu pojedynczemu przypadkowi, który może prowadzić do ludzkich (rodzinnych) dramatów spotykanych z podobnym natężeniem w innych środowiskach zawodowych narażonych na istotny stres.

Publikacja zawierać będzie porady z zakresu między innymi:

  • Metodyki budowania polityk równościowych
  • Rozpoznawania i zapobiegania zjawisku wypalenia zawodowego ( w tym zapobieganie agresji środowiskowej jako efektu depersonalizacji)
  • Rozpoznawania i zwalczania mobbingu
  • Rozpoznawania i zwalczania przejawów dyskryminacji (równe traktowanie)
  • Rozpoznawania i reagowania na symptomy suicydalne
  • Rozpoznawania i reagowania na symptomy alkoholizmu i narkomanii
  • Rozpoznawania i reagowania na uzależnienia od hazardu
  • Rozpoznawania i zapobiegania przemocy w rodzinach policyjnych
  • Rozpoznawania i zapobiegania zjawisku seksoholizm

Autorzy poszczególnych rozdziałów pozyskiwani będą z pozapolicyjnych  środowisk eksperckich (pracownie naukowe, stowarzyszenia i towarzystwa, organizacje pozarządowe, uczelnie). Zespół redakcyjny składać się będzie  5 regionalnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Włączenie do prac innych osób ze środowiska policyjnego jest stale kwestią otwartą.

Mając na względzie wcześniejsze doświadczenia i bardzo cenne wskazówki przekazywane przez Państwa, zwracam się w wielką prośbą o przesłanie do dnia 29 listopada br. wszelkich sugestii, co do zawartości poradnika, jego formy, kształtu redakcyjnego, innych obszarów niż wskazane w piśmie.

Poradnik docelowo nie ma być sumą teoretycznych rozważań, lecz czytelnym zbiorem wskazówek i algorytmów dla przełożonych służbowych.

Poniżej pragnę zobrazować przybliżoną ideę redakcyjną poradnika.

ALKOHOLIZM

WYPALENIE ZAWODOWE

Opis zjawiska

Opis zjawiska

Mechanizm powstawania

Mechanizm powstawania

Symptomy widoczne u podwładnego

Symptomy widoczne u podwładnego

Możliwości reagowania przez przełożonego

Możliwości reagowania przez przełożonego

Szkolenia i profilaktyka

Case study

Case study

Jak reagować i budować programy prewencyjne

Przykładowe testy

Dylematy służbowe

Dylematy służbowe

Wykaz placówek pomocowych


mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz
KGP/ISP

Powrót na górę strony