Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie ustalania wysługi lat

Data publikacji 20.08.2013

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt aktu prawnego, który zmienia rozporządzenie z dnia 6 grudnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Zmiany polegają na doprecyzowaniu kwestii związanych z zaliczaniem do wysługi lat pracy w gospodarstwie rolnym.

Zgodnie z obecnie obowiązującym § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r.w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego zalicza się:

  1. okresy służby w Policji,
  2. okresy służby, w Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Więziennej,
  3. okresy traktowane jako równorzędne ze służbą, o której mowa w pkt 1 i 2, wymienione w art. 13 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,
  4. zakończone okresy zatrudnienia wykonywane w pełnym wymiarze czasu pracy; wymiar czasu pracy podlega sumowaniu w przypadku równoczesnego wykonywania zatrudnienia u różnych pracodawców w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku,
  5. inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy lub służby, od którego zależą uprawnienia pracownicze lub wynikające ze stosunku służbowego.


Ustawodawca uznał, że konieczna jest zmiana zapisów rozporządzenia poprzez nadanie nowego brzmienia § 4 ust. 1 pkt 5. Chodzi o wyeliminowanie wątpliwości w zakresie przyznawania policjantom prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu zaliczenia im do wysługi lat innych okresów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 5, a w szczególności okresów wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Zgodnie z tym przepisem, do stażu pracy wlicza się okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka (pkt 1); przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (pkt 2) oraz przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisówo ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (pkt 3).

W aktualnym stanie prawnym postępowania prowadzone w przypadkach złożenia wniosku o zaliczenie do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego okresów pracy w gospodarstwie rolnym budzą wiele wątpliwości i wywołują liczne kontrowersje. Wyeliminować ma je zapis, zgodnie z którym okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym uwzględnia się pod warunkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i niepobierania w tym okresie nauki w szkole ponadpodstawowej lub wyższej.

Proponowane zmiany pozostaną bez wpływu na wysokość uposażenia tych policjantów, którym przysługuje wzrost uposażenia z tytułu wcześniejszego zaliczenia do wysługi lat okresów wymienionych w dotychczas obowiązujących przepisach. Okresy wcześniej zaliczone do wysługi lat będą nadal uwzględniane przy określaniu wzrostu uposażenia zasadniczego danego policjanta.

KGP/ISP

Powrót na górę strony