Nowe rozporządzenie MSW
Z dniem 19 czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 maja 2013 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów.
Nowy przepis modyfikuje m.in. definicję pojęcia „przełożony właściwy w sprawach osobowych” poprzez odesłanie do art. 32 ust. 1 ustawy o Policji. Zatem Komendant Stołeczny Policji jest przełożonym właściwym w sprawach osobowych w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w Komendzie Stołecznej Policji. Ponadto rozporządzenie uzupełnia i modyfikuje definicję pojęcia: „jednostka organizacyjna Policji” oraz „komórka organizacyjna właściwa w sprawach osobowych”.
W § 2 ust. 2 doprecyzowuje się termin, w którym bezpośredni przełożony przesyła wyższemu przełożonemu wniosek w sprawie osobowej (7 dni) wraz z opinią dotyczącą sposobu jej załatwienia, jeżeli nie jest właściwy do załatwienia tej sprawy.
Poszerza się katalog spraw osobowych policjantów poprzez dodanie w § 3 ust. 1 pkt 14 kwestii dotyczących przyznawania nagród motywacyjnych. Określa się też katalog osób, których choroba, w razie konieczności osobistego sprawowania nad nimi opieki, uprawnia policjanta do zwolnienia od zajęć służbowych. Zmianami zostają objęte sprawy, wynikające z udzielania zwolnienia od zajęć służbowych oraz usprawiedliwiania nieobecności w służbie, a także uprawnień związanych z rodzicielstwem, określonych w kodeksie pracy.
Wprowadza się obowiązek powiadamiania bezpośredniego przełożonego w formie pisemnej o przewidywanym miejscu pobytu i sposobie nawiązania kontaktu podczas urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego. Poszerza się katalog osób, na wezwanie których policjant zawieszony w czynnościach służbowych jest obowiązany stawić się w jednostce organizacyjnej Policji – o kierownika jednostki organizacyjnej lub osoby wyznaczone przez niego bądź przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
Wprowadza się 7-dniowy termin dotyczący obowiązku informowania o zdarzeniach, o których mowa w tym przepisie oraz o obowiązku przekazania zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby. Wprowadza się nową regulację dotyczącą obowiązku rozliczania się funkcjonariusza z otrzymanego wyposażenia oraz obowiązków służbowych. Modyfikuje się również przepisy, które regulują kwestię zawartości rozkazów personalnych. Rezygnuje się z obowiązku powiadamiania funkcjonariusza, który nabył prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej, o zamiarze rozwiązania z nim stosunku służbowego. Ponadto dostosowuje się procedurę postępowania w przypadku wydania nowego świadectwa pracy, wynikającego ze zmiany rozkazu personalnego, do pozostałych regulacji związanych z wydaniem nowego świadectwa pracy, wskazanych w § 25 ust. 4 i § 28 ust. 2. Rozporządzenie wprowadza też nowe wzory świadectwa służby i opinii o służbie.
kom. Anna Kędzierzawska
Zespół Prasowy KSP