Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XV-lecie Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji

Data publikacji 20.06.2013

W tym roku mija 15 lat od powstania w Policji komórki wewnętrznej, zajmującej się zwalczaniem najcięższego rodzaju patologii w służbie – popełniania przestępstw przez osoby, które powinny stać na straży prawa. Policjanci BSW KGP nie tylko eliminują ze służby naruszających prawo funkcjonariuszy, ale także oczyszczają z bezpodstawnych oskarżeń i podejrzeń fałszywie pomawianych uczciwych policjantów.

1 maja 1998 r. Komendant Główny Policji zarządzeniem w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji powołał nową komórkę organizacyjną służby kryminalnej o zasięgu ogólnokrajowym – Zarząd Spraw Wewnętrznych, o stanie etatowym 40 stanowisk policyjnych. Do zadań tej komórki należało przede wszystkim wykrywanie przestępstw popełnionych przez policjantów i pracowników Policji. Było to możliwe przez podejmowanie czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych, koordynowanie działań operacyjnych prowadzonych w sprawach policjantów i pracowników podejrzewanych o popełnienie przestępstw oraz gromadzenie i analizowanie informacji o przestępczości w środowisku policjantów i pracowników.

W tym okresie, w każdym z województw powstały dwuoosobowe zespoły do realizacji wyżej wyminionych zadań. W niedługim czasie po powołaniu Zarządu, opracowano koncepcję rozbudowy tej komórki. W 2000 roku Zarząd przekształcono w Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.  Na przestrzeni lat 1998 - 2003 komórka ta realizowała w zasadzie jedynie zadania wykrywcze, gdyż wówczas prowadzenie czynności dochodzeniowo-śledczych było ograniczone przepisami kodeksu postępowania karnego. Po wejściu w życie, w lipcu 2004 roku, znowelizowanych przepisów Kodeksu postępowania karnego Komendant Główny Policji rozszerzył zadania Biura Spraw Wewnętrznych o także o wykonywanie czynności śledczych. Dzięki decyzjom kolejnych Komendantów Głównych Policji o sukcesywnym wzmacnianiu Biura Spraw Wewnętrznych, aktualnie komórka ta posiada 338 stanowisk policyjnych oraz 35 stanowisk korpusu służby cywilnej. BSW posiada strukturę scentralizowaną, podległą bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji, jednak posiada także wydziały terenowe realizujące zadania we wszystkich województwach oraz na terenie działania Komend: Głównej oraz Stołecznej Policji i w Szkołach Policji.

Misją biura jest coraz skuteczniejsze eliminowanie i ograniczanie korupcji w Policji, oczyszczanie policjantów z pomówień i doskonalenie systemu antykorupcyjnego w formacji. To właśnie w BSW  powstają i doskonalą się systemowe rozwiązania zapobiegające patologiom w służbie. Od kwietnia 2013 roku do zadań biura doszły kolejne, dotyczące ujawniania i zwalczania przestępstw na szkodę Policji, które mogą być popełniane także przez osoby spoza Policji i podmioty pozapolicyjne. Przykładem takich zadań są np. zmowy cenowe przy zamówieniach publicznych. Praktycznie spektrum działań policjantów biura jest bardzo szerokie, od ujawniania przypadków pojedynczego przyjęcia łapówki, poprzez działania przy przestępstwach czysto kryminalnych, narkotykowych, aż po czynności związane z wielomilionowymi przetargami organizowanymi przez jednostki Policji.

Jak wynika z opublikowanej przez BSW analizy skali i przyczyn zagrożenia przestępczością w środowisku policyjnym w 2012 roku ponad 2/3 wszystkich przestępstw popełnianych przez policjantów jest bezpośrednio związana z pełnieniem przez nich służby za drogach. Dlatego problematyka ta jest jednym z priorytetów biura na najbliższy czas. Ponieważ ponad połowa podejrzanych o popełnienie przestępstw funkcjonariuszy ma staż służby mniejszy niż 10 lat, dlatego biuro od paru już lat przeprowadza szkolenia profilaktyczne nie tylko w jednostkach Policji ale także nowo przyjmowanych policjantów czyli dla uczestników dla kursów podstawowych (w 2012 roku takich spotkań odbyło się ponad 1100).

BSW przykłada również dużą wagę do współpracy z Prokuratorami. Wyrazem tego było zorganizowanie w maju tego roku w Centrum Szkolenia Policji trzydniowej narady szkoleniowej z udziałem prokuratorów, funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. W pierwszym dniu narady uczestniczył Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. Dominik Tracz i Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand. W programie spotkania zaplanowano m.in. ocenę działalności BSW KGP i Prokuratury w 2012 r., omówienie metodyki wykrywania przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy i pracowników Policji, a także przedstawienie problemów we współpracy pomiędzy BSW KGP i BSW SG a jednostkami organizacyjnymi Prokuratury w toku przedprocesowych działań wykrywczych oraz w toku postępowania przygotowawczego.

Kolejnym etapem obchodów 15 lecia BSW będzie planowana w dniach 26 – 28 czerwca Konferencja „Korupcja w służbach mundurowych – mity a rzeczywistość”, organizowana wspólnie z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami zakładów ubezpieczeń, przy udziale przedstawicieli środowiska naukowego, prokuratorów i sędziów, połączona z odprawą służbową funkcjonariuszy BSW.

gp
KGP

Powrót na górę strony