Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrzucamy na luz na drodze

Data publikacji 18.06.2013

Mniej brawury, cwaniactwa i ryzykanctwa, a więcej spokoju, wzajemnej sympatii i rozwagi – to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dla tych, którzy notorycznie łamią przepisy, nie powinno być tam miejsca. Bycie użytkownikiem dróg zobowiązuje, dlatego kierujący samochodami, motorami, rowerami i piesi, powinni na co dzień przestrzegać nie tylko przepisów ruchu drogowego, ale również ogólnie przyjętych zasad kultury. O tych zasadach będziemy rozmawiać w ramach kampanii Wrzucam na luz – wspólnego przedsięwzięcia Policji i firmy ubezpieczeniowej Proama.

Wraz z nadejściem lata wzrasta liczba wypadków na drogach. Słoneczna pogoda i sucha nawierzchnia są bowiem dla kierowców doskonałym pretekstem, aby zdecydowanie mocniej przycisnąć pedał gazu. Większa prędkość, nierzadko oślepiające słońce, wysoka temperatura, a co za tym idzie większe zmęczenie, rozkojarzenie i spóźniony refleks, mogą prowadzić do tragedii.

To jednak nie jedyne przyczyny wypadków drogowych. Niestety do wielu, czasem bardzo tragicznych w skutkach zdarzeń, dochodzi z powodu zbyt agresywnej jazdy kierujących. Ryzykanci, ci którzy jeżdżą brawurowo, cwaniakują i zachowują się jakby na drodze byli samisą zagrożeniem dla przestrzegających przepisów i zasad kultury jazdy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych użytkowników dróg, którym zależy na bezpiecznym podróżowaniu, Policja i Proama startują z kampanią społeczną Wrzucam na luz. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że przyczyną wielu wypadków drogowych i stłuczek jest zbyt agresywna jazda i niekulturalne zachowanie kierowców. W ramach kampanii będziemy omawiać takie tematy jak: zatrzymywanie się na pasach, na których stoją piesi, jazda na suwak, relacje kierowca samochodu, a motocykliści i rowerzyści.

Kampania realizowana jest na Facebooku, Google+, Twitterze. Każdy internauta może wypowiedzieć się na temat tego, jakie zachowania użytkowników dróg są najbardziej irytujące, niekulturalne i niebezpieczne. Najczęściej wymieniane są m.in. przekraczanie prędkości, gwałtowne ruszanie na światłach, trzymanie się na zderzaku innego auta, niesygnalizowanie manewrów czy wpychanie się przed auta stojące w korku. Poruszane kwestie wzbudzają emocje i pokazują, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na wiele przedstawionych problemów. Jedno jest jednak pewne – spokój, uprzejmość i kulturalne zachowanie mogą pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych sytuacji, a w konsekwencji poprawić bezpieczeństwo.

Na facebookowym profilu internauci mogą głosować na zgłoszone przez fanów profilu propozycje zasad których powinni przestrzegać kierowcy, aby na ulicach było bezpieczniej. Te, które otrzymają najwięcej głosów, posłużą do stworzenia Dekalogu Kulturalnego Kierowcy. (Dekalog Kulturalnego Kierowcy - głosuj tutaj)

Obecnie akcję popiera już ponad 47 tys. fanów, a ich zaangażowanie w dyskusje na profilu Wrzucam na luz, potwierdzają, że kultura jazdy jest tematem bliskim polskim użytkownikom dróg. W ramach kampanii zostanie zorganizowany Dzień Kulturalnego Kierowcy – Wrzucam na luz.

Kampania realizowana jest we współpracy Komendy Głównej Policji i firmy ubezpieczeniowej Proama. Patronat medialny nad akcją objął Super Express.

KGP

Powrót na górę strony