Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania informacyjna o reformie emerytalnej

Data publikacji 13.04.2012

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjna dotycząca reformy emerytalnej. W ramach kampanii przygotowano spoty telewizyjne oraz uruchomiono m.in. stronę internetową www.emerytura.gov.pl oraz specjalną infolinię za pośrednictwem, której konsultanci z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i ZUS odpowiadają na pytania związane z reformą emerytalną. Pod numer 801 88 99 44 można dzwonić od godziny 8.00 do 18.00, od poniedziałku do soboty. Kampania potrwa dwa tygodnie.

Pod specjalnym numerem infolinii 801 88 99 44 od poniedziałku do soboty dyżurują konsultanci m.in. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którzy odpowiadają na pytania dotyczące emerytur mundurowych. Wszyscy funkcjonariusze, którzy mają pytania związane z emeryturą mundurową mogą dzwonić na infolinię od godziny 8.00 do 18.00.

Pod numerem infolinii dyżurują także konsultanci z ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którzy odpowiadają na pytania dotyczące reformy powszechnego systemu emerytalnego.

Reforma emerytalna zakłada wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także ograniczenie szczególnych uprawnień emerytalnych m.in. służb mundurowych. Kampania informacyjna pozwoli na to, aby każdy mógł dowiedzieć się więcej o planowanej reformie.

W ramach kampanii emitowane będą spoty telewizyjne, w tym spoty dotyczące reformy emerytur mundurowych.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Proponowane zmiany przewidują, że prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby. Minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury.

Wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym.

Funkcjonariusze nadal będą nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Na uruchomionej w ramach kampanii stronie internetowej www.emerytura.gov.pl znajdują się szczegółowe informacje na temat reformy. W serwisie można znaleźć zakładki: „Dlaczego reforma jest potrzebna”; „Na czym polega reforma”, w tym informacje o reformie emerytur mundurowych; „Jak reforma wpłynie na Ciebie”.

 

msw
 

Powrót na górę strony