Informator

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ministerstwo Finansów o emeryturach mundurowych

Data publikacji 29.02.2012

Ministerstwo Finansów proponuje, aby reforma emerytur mundurowych objęła także funkcjonariuszy o niskim okresie służby, a nie tylko nowo wstępujących do niej! - donosi portal interia.pl

Tak wynika z uwag zgłoszonych przez resort finansów w ramach konsultacji projektu reformy emerytalnej służb mundurowych. MF uważa także za zasadne podwyższenie wieku uprawniającego do emerytury w związku z planowanym wydłużeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia.

"Mając świadomość stanowiska wyrażonego w expose Prezesa Rady Ministrów poddaję pod rozwagę uwzględnienie następujących kwestii: do kogo adresowany ma być nowy system, czy ewentualnie do nowego systemu nie należałoby włączyć żołnierzy i funkcjonariuszy z niskim okresem służby, czy wiek uprawniający do otrzymania świadczenia emerytalnego nie należałoby podwyższyć, mając na uwadze przewidywane wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla osób objętych powszechnym systemem ubezpieczeń" - napisali przedstawiciele resortu finansów w opinii do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

MF wyraził również przekonanie, że premier w expose określił jedynie ramy jakie mają być zachowane w propozycji zmian systemu zaopatrzeniowego.

"W ramach poczucia sprawiedliwości społecznej zmiany wprowadzane w systemach zaopatrzeniowych i systemie powszechnym powinny być zbliżone, tak aby nie różnicować obywateli ze względu na wykonywany zawód. W związku z powyższym proponuję: aby podstawę wymiaru emerytury stanowiło uposażenie z całego okresu służby, analogicznie jak w powszechnym systemie emerytalnym, obniżyć wskaźnik podstawy wymiaru, w taki sposób, aby stopa zastąpienia emerytury zbliżona była do przewidywanej w systemie powszechnym" - napisano w dokumencie.
"Rozważenie możliwości wprowadzenia zachęt (ale nie w postaci wyższych emerytur), które skłaniałyby żołnierzy i funkcjonariuszy do wyboru nowego systemu emerytalnego" - dodano.

Resort spraw wewnętrznych w odniesieniu do uwag MF podał, że przedstawione propozycje są sprzeczne z propozycjami przedstawionymi w expose.

W expose premier Donald Tusk wskazał na konieczność wprowadzenia zmian w systemie emerytur mundurowych, polegających na wydłużeniu minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat oraz wprowadzeniu minimalnego wieku emerytalnego w wymiarze 55 lat, podkreślając jednocześnie, że proponowane zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę, a będą się odnosiły do osób, które rozpoczną służbę po wejściu w życie nowego systemu.

Premier poinformował we wtorek, że w ciągu dwóch tygodni zaprezentowane zostaną projekty zmian zarówno dotyczące wieku emerytalnego, jak i zniesienia przywilejów górniczych oraz mundurowych.

http://biznes.interia.pl/raport/emerytury/news/mf-proponuje-aby-reforma-emerytur-mundurowych-dot-takze,1765487

Propozycja MF każe się zastanowić nad zasadniczym pytaniem: kto rządzi Polską? - Premier zapewnia bowiem w expose, że zmiany obejmą wyłącznie nowowstępujących do służby a Minister Finansów te gwarancje ignoruje. Projekt wydłużenia wieku emerytalnego Polaków do 67 roku życia jest jak na razie idee fixe premiera nie znajdującej poparcia nawet w koalicji i może być traktowany, jako projekt dopiero, gdy przyjmie go rząd, a następnie zostanie skierowany do Sejmu, a już Minister Finansów opiera na nim swoją opinię, jak na obowiązującym prawie. Kto rządzi Polską? Premier, czy Minister Finansów? Kto uchwala ustawy? Sejm, czy minister Rostowski?

 

KGP/NSZZ Policjantów

Powrót na górę strony