Ekspercka Konferencja Podsumowująca projekt Komendy Stołecznej Policji pn.: “Dokumenty – bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna”
W dniach 22 i 23 czerwca 2022 roku, w gościnnych progach kampusu Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie odbyła się ekspercka Konferencja Podsumowująca, służąca przedstawieniu i omówieniu przedsięwzięć zrealizowanych w ramach projektu.
Zebranych gości powitał insp. Krzysztof Smela, I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, który w swoim wystąpieniu, w merytoryczny i syntetyczny sposób przedstawił wyniki prac projektowych oraz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w powodzenie przedsięwzięcia.
Jak zauważył insp. Krzysztof Smela "projekt od początku wzbudził duże zainteresowanie nie tylko w Policji. Chęć udziału w nim wyrażały kolejne służby i podmioty administracji państwowej. W ramach projektu dodatkowo przeszkoleni zostali funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, a także posiadający uprawnienia policyjne żołnierze Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariusze Straży Leśnej, Służby Ochrony Państwa i Straży Marszałkowskiej oraz osoby pracujące w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Zrealizowano szkolenia na rzecz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przygotowujące do weryfikacji osób przy zakładaniu Profilu Zaufanego - to ważny element bezpieczeństwa w czasach cyfryzacji usług społecznych. Ponadto udziałem w projekcie jest obecnie zainteresowanych ponad tysiąc funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.” [...]
I zastępca Komendanta Stołecznego Policji podziękował wszystkim, którzy wsparli i wspierają projekt KSP, w tym przedstawicielom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Królestwa Norwegii, docenił ogromny wkład autorów projektu i jego organizatorów w realizację tego przedsięwzięcia, a także podziękował wszystkim ekspertom i trenerom zaangażowanym w prowadzenie zajęć w projekcie:. „To ich wiedza, praca i profesjonalizm pozwoliły na osiągniecie tak dobrych wyników.” [...]
Cel, który udało się zrealizować dzięki projektowi, to nie tylko podniesienie kompetencji i poszerzanie wiedzy funkcjonariuszy oraz urzędników w zakresie weryfikacji tożsamości osób i autentyczności dokumentów, ale przede wszystkim ważny element polityki budowania szeroko pojętego bezpieczeństwa publicznego, także w aspekcie międzynarodowym.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że projekt Komendy Stołecznej Policji i jej Partnerów został zrealizowany przy zaangażowaniu komend wojewódzkich Policji i szkół policyjnych. Zyskał wsparcie Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych, a także funkcjonariuszy Policji Republiki Czeskiej, Policji Republiki Węgier, Policji Republiki Słowacji oraz kadry Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych.
Realizowanie merytorycznych działań projektowych spoczywało zasadniczo na Wydziale Doskonalenia Zawodowego KSP oraz Laboratorium Kryminalistycznym KSP, pozwoliło to profesjonalnie ukierunkowywać zadania przy jednoczesnym zapewnianiu odpowiedniego poziomu szkoleń na poszczególnych etapach oraz dla konkretnych grup odbiorców.
Konferencja odbyła się w formie hybrydowej, a swój udział zgłosili funkcjonariusze służb mundurowych z Azerbejdżanu, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Mołdawii, Ukrainy, Łotwy, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Niderlandów, Litwy, Hiszpanii, Estonii, Grecji, Czech, Węgier oraz Norwegii, a także przedstawiciele służb, formacji, uczelni wyższych i stowarzyszeń zawodowych.
Drugiego dnia konferencji odbyły się zajęcia służące przedstawieniu grupie uczestników i trenerów projektu, merytorycznych zagadnień dotyczących problematyki Profilu Zaufanego i weryfikacji dokumentów publicznych. Uczestniczyli w nich funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji i zaproszeni przedstawiciele formacji dbających o bezpieczeństwo oraz trenerzy projektu reprezentujący jednostki Policji (komendy wojewódzkie) z całego kraju.
Uczestnicy Konferencji zgodnie wysoko ocenili znaczenie realizowanego Projektu oraz wyrazili szereg opinii potwierdzających, że przygotowanie do skutecznej realizacji zadań w obliczu zagrożeń związanych z nielegalnym wykorzystywaniem dokumentów ma istotny wymiar europejski, stanowiąc niezbędny element zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na różnych płaszczyznach.
Projekt Komendy Stołecznej Policji „Dokumenty - bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna”, realizowany jest w partnerstwie z norweskim Nasjonalt ID-senter oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Projekt finansowany jest z Programu „Sprawy Wewnętrzne” w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności wykrywania i zwalczania przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej i transgranicznej, związanej z handlem ludźmi oraz ochroną dorobku Schengen i obywateli dzięki zwiększeniu skuteczności kontroli autentyczności dokumentów w obrębie strefy Schengen.
Tekst: insp. Sławomir Cisowski
Zdjęcia: Marek Szałajski
Film: nadkom. Jarosław Florczak, sierż. szt. Rafał Markiewicz
Film Konferencja.mp4
Pobierz plik Konferencja.mp4 (format mp4 - rozmiar 40.92 MB)