"Doposażenie jednostek policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju" POIŚ 2007-2013
28 października 2009 r. w Centrum Unijnych Projektów Transportowych przy ul. Bonifraterskiej 17 w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu Komendy Głównej Policji pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”.
I. Ogólna informacja na temat Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Decyzją z dnia 7 grudnia 2007 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. To zwieńczenie wielomiesięcznych prac nad przygotowaniem największego w historii Unii Europejskiej programu. Wielkość środków unijnych zaangażowanych w realizację programu wynosi prawie 28 miliardów euro, co stanowi ok. 42 proc. całości środków polityki spójności w Polsce.
W ramach programu realizuje się duże inwestycje infrastrukturalne w zakresie ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia oraz szkolnictwa wyższego. Celem programu jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej. Program zgodnie z Narodowymi Strategicznymi Ramami Odniesienia (NSRO), zatwierdzonymi 7 maja 2007 r. przez Komisję Europejską, stanowi jeden z programów operacyjnych będących podstawowym narzędziem do osiągnięcia założonych w nich celów przy wykorzystaniu środków Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest również ważnym instrumentem realizacji odnowionej Strategii Lizbońskiej, a wydatki na cele priorytetowe UE stanowią w ramach programu 66,23 proc. całości wydatków ze środków unijnych.
Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 wynosi 37,6 mld euro, z czego wkład unijny to 27,9 mld euro, zaś wkład krajowy – 9,7 mld euro.
II. Projekt Komendy Głównej Policji finansowany w ramach PO Infrastruktura i Środowisko
28 października 2009 r. w Centrum Unijnych Projektów Transportowych przy ul. Bonifraterskiej 17 w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu Komendy Głównej Policji pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”.
Wartość projektu: 70.586.400 zł, w 85 % finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Programu Infrastruktura i Środowisko.
Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej do policjantów z całej Polski trafi 18 specjalistycznych pojazdów typu furgon przeznaczonych do działań profilaktyczno-edukacyjnych, 64 specjalistycznych furgonów Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego „APRD”, 120 samochodów osobowych oznakowanych z videorejestratorami, 368 motocykli ciężkich w wersji „RD” wraz z wyposażeniem.
Realizacja projektu ma na celu podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie wychowania komunikacyjnego, minimalizowanie tragicznych skutków wypadków, usprawnienie pracy służb ruchu drogowego na miejscu wypadków drogowych, podniesienie skuteczności w ściganiu sprawców naruszeń przepisów ruchu drogowego oraz skuteczniejszy nadzór nad ruchem drogowym.
- Specjalistyczne furgony profilaktyczno-edukacyjne, będą wykorzystywane m.in. do nauczania zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowania nawyków prawidłowego zachowania w ruchu drogowym, będą również umożliwiać przeprowadzenie egzaminów na kartę rowerową dla dzieci. Pojazdy będą wyposażone w składane miasteczko ruchu drogowego (ścieżka rowerowa, tor przeszkód, zestaw mini znaków drogowych), rowery i kaski ochronne, odblaskowe kamizelki ostrzegawcze, plansze dydaktyczne oraz sprzęt audiowizualny. Wykorzystanie wymienionego sprzętu w edukacji dzieci i młodzieży jest szczególnie istotne na terenach wiejskich, gdzie dochodzi do wielu wypadków z udziałem dzieci posiadających niewystarczającą wiedzę o wychowaniu komunikacyjnym i zagrożeniach płynących z nieprawidłowego poruszania się po drodze.
- Furgony Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego „APRD” pozwolą na minimalizowanie tragicznych skutków wypadków. Furgony „APRD” usprawnią pracę służb ruchu drogowego na miejscu wypadków drogowych oraz przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Pojazdy te, ze względu na swe parametry i specjalistyczne wyposażenie, zapewnią właściwe oznakowanie miejsca zagrożenia lub zdarzenia drogowego oraz poprawią jakość czynności związanych z zabezpieczeniem miejsca wypadku.
- Oznakowane samochody osobowe z videorejestratorami poprawią efektywność Policji w zakresie ujawniania naruszeń przepisów ruchu drogowego, polegających zwłaszcza na przekraczaniu dopuszczalnych limitów prędkości, posłużą również do rejestracji innych niebezpiecznych zachowań kierowców. Z danych policyjnych wynika, że w 2008 roku około 31% wypadków drogowych spowodowanych było przez kierujących z nadmierną prędkością, albo z prędkością niedostosowaną do warunków drogowych. Liczba zabitych w tych wypadkach stanowiła ok. 45% wszystkich ofiar śmiertelnych.
- Motocykle ciężkie w wersji „RD” mogą być użytkowane wszędzie tam, gdzie panuje duże natężenie ruchu. Będą wykorzystywane zwłaszcza w dużych aglomeracjach, miejscowościach wypoczynkowych i na trasach przejazdów w trakcie letnich weekendów. Patrole motocyklowe mogą w takich okolicznościach sprawnie nadzorować ruch drogowy oraz wykonywać inne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W ramach realizacji projektu, Komenda Główna Policji przeprowadziła postępowania przetargowe zakończone aukcjami elektronicznymi, w wyniku których dokonano wyboru najkorzystniejszych ofert i podpisano cztery umowy z wykonawcami poszczególnych zadań:
- 16 kwietnia 2010 r. - na dostawę 368 motocykli ciężkich w wersji "RD" wraz z wyposażeniem;
- 20 kwietnia 2010 r. - na dostawę 18 specjalistycznych pojazdów typu furgon przeznaczonych do działań profilaktyczno-edukacyjnych;
- 30 kwietnia 2010 r. – na dostawę 64 specjalistycznych furgonów Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego „APRD”;
- 27 maja 2010 r. – na dostawę 120 samochodów osobowych oznakowanych z videorejestratorami.
Dostawa pojazdów współfinansowanych przez Unię Europejską planowana jest na IV kwartał br.
Komenda Stołeczna Policji będzie jednym z odbiorców zakupionego sprzętu.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dostępne są na stronie internetowej: