"Bezpieczne lotnisko" (2008) Program Ramowy "Bezpieczeństwo i ochrona wolności"
Terroryzm – pojęcie najczęściej definiowane jako użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
Komenda Stołeczna Policji zakończyła właśnie realizację projektu pt.: „Bezpieczne porty lotnicze wobec zagrożenia terroryzmem we współczesnej Europie” współfinansowanego ze środków finansowych Unii Europejskiej w ramach Programu Ramowego „ Bezpieczeństwo i ochrona wolności”. W projekcie uczestniczyli funkcjonariusze ze Stołecznego Stanowiska Kierowania wspólnie z Komisariatem Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. Celem projektu była wymiana informacji i doświadczeń związanych z atakami terrorystycznymi oraz wypracowanie najlepszych praktyk na bazie doświadczeń państw – partnerów w projekcie.
Partnerami projektu Komendy Stołecznej Policji byli:
- Komenda Policji w Madrycie,
- Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze,
- Nadwiślański Oddział Straży Granicznej,
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej,
- Wojewódzki Urząd Mazowiecki.
Projekt został zainaugurowany przez konferencje międzynarodową w Warszawie, która odbyła się w dniach 18 – 21 listopada 2008 r. Konferencja w Warszawie poświęcona była tematyce terroryzmu w metropoliach europejskich ze szczególnym uwzględnieniem współpracy policji z innymi służbami na rzecz bezpieczeństwa na lotniskach. Partnerzy przedstawili zarys swoich działań prewencyjnych, wywiadowczo-śledczych oraz sposobów zabezpieczania terenów lotnisk mogących stać się celem ataków terrorystycznych. Przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji zaprezentowali swój system szkolenia i przygotowania oraz środki bezpieczeństwa przedsięwzięte wobec istniejącego zagrożenia terrorystycznego.
W czasie trwania konferencji w nocy z 20 na 21 listopada, zostały przeprowadzone ćwiczenia służb szybkiego reagowania w porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kolejnym etapem tego międzynarodowego przedsięwzięcia była 4-dniowa wizyta studyjna stołecznych ekspertów w Madrycie.