"Państwo pod presją - rola sił policyjnych w zwalczaniu terroryzmu w Europie" - Program AGIS 2006
Ataki terrorystyczne, które miały miejsce w Europie oraz realne zagrożenie terrorystyczne dla Polski, jako uczestnika misji stabilizacyjnej w Iraku oraz w Afganistanie, stawiają przed Policją stołeczną w Warszawie nowe wyzwania i obowiązki. Są one tym bardziej istotne, że Polska od 1 maja 2004r. stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.
Komenda Stołeczna Policji zakończyła właśnie realizację projektu szkoleniowego pt.: „Państwo pod presją – rola sił policyjnych w zwalczaniu terroryzmu w Europie”, współfinansowanego ze środków finansowych Unii Europejskiej w ramach Programu AGIS 2006. W projekcie uczestniczyli funkcjonariusze z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw wspólnie z Wydziałem Realizacyjnym i Komisariatem Specjalistycznym – Metro Warszawskie. Celem projektu była wymiana informacji i doświadczeń oraz wypracowanie najlepszych praktyk na bazie doświadczeń państw – partnerów w projekcie.
Partnerzy Komendy Stołecznej Policji to:
-
Prezydetura Policji w Berlinie,
-
Komenda Stołeczna Policji w Londynie,
-
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej,
-
Komisariat Główny Miasta Wilna.
Projekt został zainaugurowany przez seminarium międzynarodowe w Warszawie, które odbyło się w dniach 22 – 26 stycznia 2007 r. Kolejnymi etapami tego międzynarodowego przedsięwzięcia były wizyty studyjne w Berlinie (05 – 09 marca 2007 r.), Moskwie (18 – 22 czerwca 2007 r.), Londynie (09 – 13 lipca 2007 r.) oraz w Wilnie (17 – 21 września 2007 r.).
Seminarium w Warszawie poświęcone było tematyce terroryzmu w metropoliach europejskich. Partnerzy przedstawili zarys swoich działań prewencyjnych, wywiadowczo-śledczych oraz sposobów zabezpieczania miejsc publicznych najbardziej zagrożonych atakiem terrorystycznym. Przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji zaprezentowali swój system szkolenia i przygotowania oraz środki bezpieczeństwa przedsięwzięte wobec istniejącego zagrożenia terrorystycznego w stolicy. Przeprowadzone także zostały warsztaty na terenie metra warszawskiego połączone z prezentacją sprzętu ratunkowego oraz centrum monitorującego bezpieczeństwo w metrze. Podczas seminarium zaprezentowany został także sprzęt techniczny będący na wyposażeniu Wydziału Realizacyjnego KSP oraz odbył się pokaz symulujący interwencję grupy antyterrorystycznej obejmujący serię ćwiczeń w różnych sytuacjach zagrożenia terrorystycznego.
Zakładamy, że efektem projektu będzie ścisła współpraca i szkolenie policjantów w zakresie form i metod zapobiegania terroryzmu, działań po nastąpieniu ataku, sposobu zabezpieczenia terenu zdarzenia i ratowników przed atakami wtórnymi, prowadzenia oględzin sektorowych. Niezwykle cennym, oczekiwanym rezultatem projektu jest nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy policjami stołecznymi w zakresie wymiany informacji o zagrożeniu terrorystycznym i osobach podejrzanych oraz przygotowanie do przyszłych działań wspólnych grup operacyjno – procesowych w obrębie Unii Europejskiej.
Poszczególne wizyty studyjne poświęcone były szczegółowej analizie systemów bezpieczeństwa używanych przez jednostki partnerskie, w tym monitoringu publicznego transportu miejskiego oraz miejsc szczególnie zagrożonych, a także metod śledczych, sposobów inwigilacji i dekonspiracji grup terrorystycznych oraz przeciwdziałania zamachom terrorystycznym. W Londynie i Moskwie, uczestnicy z KSP mieli okazję dokonania szczegółowej analizy przypadków King Cross i teatru na Dubrovce.
Szczególna uwaga została także poświęcona systemom i warunkom technicznym szkolenia sił antyterrorystycznych. Uczestnicy mieli okazję osobiście obserwować poszczególne treningi oraz zwiedzić infrastrukturę szkoleniową stworzoną na potrzeby specjalistycznych ćwiczeń.
Opis doświadczeń zgromadzonych podczas zagranicznych wizyt studyjnych oraz wypracowane praktyki z zakresu przeciwdziałania i wykrywania terroryzmu międzynarodowego zostały przedstawione w materiałach szkoleniowych, które wkrótce znajdą się w dyspozycji koordynatora projektu, podinsp. Bolesława Rokosza z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw.
W związku z powyższym realizatorzy projektu pragną wyrazić serdeczne słowa podziękowania naszym partnerom - policjantom z Berlina, Londynu i Wilna oraz milicjantom z Moskwy za ich zaangażowanie i wkład w przygotowanie seminariów szkoleniowych oraz przekazaną wiedzę i materiały, które pomogły w opracowaniu publikacji.
Terroryzm stał się w ostatnich latach zjawiskiem międzynarodowym. Dlatego też jedyną skuteczną formą walki z nim musi być ścisła współpraca międzynarodowa instytucji, których celem jest zapobieganie, wykrywanie i walka z terroryzmem. Wierzymy, że projekt, którego realizację pomyślnie zakończyliśmy, pozwolił na nawiązanie długotrwałej i ścisłej współpracy między jednostkami policyjnymi w Europie oraz przyczyni się do wdrożenia dobrych praktyk, które zaowocują w przyszłości skutecznym przeciwdziałaniem zjawisku terroryzmu.