Pomoc finansowa UE dla Policji
Oprócz środków z budżetu państwa, Komenda Stołeczna Policji pozyskuje i wykorzystuje pomoc finansową ze środków Unii Europejskiej, do których przede wszystkim należą fundusze strukturalne i programy wspólnotowe.
Mimo wielu ograniczeń w zakresie możliwości składania wniosku przez właściwe instytucje, zawartych w określonych programach funduszy, Komenda Stołeczna Policji wykorzystuje niektóre działania określone w poszczególnych priorytetach.
Najważniejszym źródłem europejskiej pomocy, z której korzysta Komenda Stołeczna Policji jest Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
W ramach ZPORR, w części dotyczącej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, Komenda Stołeczna Policji przygotowuje projekt budowy szerokopasmowego dostępu teleinformacyjnego do jednostek podległych KSP oraz w części dotyczącej rewitalizacji obszarów miejskich, projekt związany z powstaniem w Warszawie miasteczka bezpiecznego ruchu drogowego oraz renowacji budynków KSP znajdujących się na obszarach rewitalizowanych.
Ponadto wdrażanie projektu Komendy Stołecznej Policji w ramach ZPORR, w części dotyczącej rozwoju turystyki i kultury, umożliwiło rozpoczęcie prac remontowych siedziby Komendy Stołecznej Policji na potrzeby funkcjonowania Muzeum Policji (w tym remontu Białej Sali, renowacji dachu i elewacji) z jednoczesną adaptacja pomieszczeń na potrzeby Muzeum.
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego stanowią dodatkowe źródło bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zostały one utworzone ze środków przekazanych na ten cel przez trzy kraje EFTA: Norwegię, Islandię i Lichtenstein.
Ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego mogą być wsparte przedsięwzięcia Komendy Stołecznej Policji dotyczące wyłącznie następujących obszarów:
- termomodernizacji budynków przynależnych do KSP;
- doskonalenia zawodowego policjantów i pracowników KSP w zakresie
efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi;
- podnoszenia kompetencji Policji poprzez zastosowanie nowoczesnych metod szkoleniowych.
4 Komenda Stołeczna Policji korzystając z możliwości, jakie dają programy wspólnotowe, zrealizowała w styczniu br. projekt w ramach programu MŁODZIEŻ. Projekt pt. “Podaj pomocną dłoń – otwórz okno na lepszy świat” został zrealizowany w formie seminarium oraz warsztatów, na których wychowawcy Policyjnych Izb Dziecka omawiali szczegółowo problematykę wczesnej interwencji jako szansy na pełną resocjalizację młodocianych przestępców oraz roli Policyjnych Izb Dziecka i analogicznych placówek w krajach Unii Europejskiej.
4 Komenda Stołeczna Policji w ramach programu Unii Europejskiej DAPHNE II opracowała projekt pt. „Przerwać zmowę milczenia – policjant pierwszego kontaktu sprzymierzeńcem ofiar „czterech ścian”, który został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany przez Komisję Europejską do dofinansowania ze środków UE. Realizacja projektu rozpocznie się w marcu 2006 r.
4 Komenda Stołeczna Policji opracowała projekt „Terroryzm – zagrożenie dla ludzi, wyzwanie dla społeczeństw. Kształtowanie świadomości i gotowość w warunkach wielkomiejskich,” który został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany przez Komisję Europejską do dofinansowania ze środków UE w ramach Projektu pilotażowego dla ofiar ataków terrorystycznych 2005. Realizacja projektu rozpocznie się w grudniu 2005 r.
4 Projekt Komendy Stołecznej Policji „Wspólna Europa – wspólne bezpieczeństwo. Nowy wymiar współpracy metropolii europejskich” otrzymał pozytywną ocenę i został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach programu Leonardo da Vinci. W realizacji projektu uczestniczy 70 policjantów i pracowników KSP biorących bezpośredni udział w doskonaleniu zawodowym 13 tysięcy osób zatrudnionych w garnizonie warszawskim.
W chwili obecnej w Zespole Funduszy Pomocowych KSP opracowywane są 4 projekty w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na ogólną wartość około 13 mln zł, 3 projekty w ramach ZPORR na ogólną wartość około 23 mln zł. oraz 4 projekty w ramach programów wspólnotowych AGIS, DAPHNE i Leonardo da Vinci na ogólną wartość około 250 tys. Euro
Olga Czuba-Czubiak
Kierownik Zespołu Funduszy Pomocowych KSP