„Panika tłumu a emocje osoby - psychologia zbiorowisk ludzkich w kontroli reakcji tłumu podczas zgromadzeń publicznych” - Erasmus+
W dniach 4-8 kwietnia 2022 roku sześcioosobowa delegacja stołecznych policjantów wzięła udział w projekcie pn.:„Panika tłumu a emocje osoby - psychologia zbiorowisk ludzkich w kontroli reakcji tłumu podczas zgromadzeń publicznych” w ramach programu ERASMUS+.
Szkolenie odbyło się w Lizbonie - stolicy Portugalii w formie :szkolenia kadry”. Jednym z głównych tematów była szeroko pojęta "Psychologia tłumu". To wyjątkowo ważny aspekt pracy w Policji. Do udziału w praktykach delegowano przedstawicieli Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP, Wydziału Psychologów KSP oraz Wydziału Wywiadowczo Patrolowego KSP. Policjanci ww. jednostek i komórek organizacyjnych mogli zapoznać się ze standardami Portugalskiej Policji - Polícia de Segurança Pública oraz podzielić dotychczasowymi doświadczeniami z punktu widzenia zajmowanych stanowisk. Program zaprezentowany przez naszych portugalskich kolegów był starannie przygotowany i w sposób profesjonalny przedstawiony. Pierwszego dnia zapoznano nas z historią portugalskiej Policji, strukturą działalności poszczególnych wydziałów, systemem dowodzenia i zarządzania oraz zaprezentowano sprzęt, którym posługują się w codziennej pracy. Kolejne dni to m.in. szkolenie w Operational Comand & Control Center (CCCO) czyli odpowiedniku Stołecznego Stanowiska Kierowania gdzie zapoznano nas z planowaniem sił i środków w kontekście zabezpieczenia imprezy masowej, wspólna służba w Intelligence Department, która odpowiada naszemu Wydziałowi Wywiadowczo Patrolowemu oraz Wydziałowi do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców gdzie zaprezentowano nam techniki pozyskiwania informacji na temat ewentualnych zagrożeń podczas meczy i zgromadzeń publicznych;, dzień w Police Academy (ISCPSI) odpowiedniku Wyższej Szkoły Policji gdzie zaprezentowano nam program szkolenia młodych adeptów Policji oraz wzięliśmy czynny udział w ćwiczeniach z taktyki i techniki przeprowadzania interwencji w sytuacji zbiorowego zakłócenia porządku, prezentacja taktyki działania panowania nad tłumem, sprzętu, wyposażenia jednostki portugalskich Oddziałów Prewencji (Anti Riot Unit) oraz ich największej dumy jaką jest EPRI - Equipa de Prevenção e Reação Imediata - Zespoł ds. Prewencji i Reagowania Natychmiastowego.
Punktem kulminacyjnym szkolenia była wspólna służba podczas meczu podwyższonego ryzyka pomiędzy klubami SLB a Liverpoolem.
Odpowiedzialni za nas koledzy z Wydziału do zwalczania Przestępczości Pseudokibiców pokazali nam całą procedurę związaną z rozpoznaniem, kontaktem z kibicami drużyny przyjezdnej w celu wypracowania zasad bezpieczeństwa oraz monitorowaniem zachowań podczas trwania spotkania. Mogliśmy również zaobserwować taktykę działań Oddziałów Prewencji Policji podczas wejścia na stadion zniecierpliwionych kibiców drużyny przyjezdnej.
Na oficjalnym spotkaniu kończącym mobilność mogliśmy podzielić się wrażeniami z Komendantem PSP, który był bardzo ciekaw naszych wrażeń wyniesionych z tej wizyty. Udział w takim programie bez wątpienia poszerzył wiedzę naszych przedstawicieli i wskazał możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian w naszym systemie zarządzania podczas imprez masowych w przyszłości.
Tekst: Sylwia Bielecka/mł. asp. Adam Gomez