ERASMUS+ - KONTROLA DOKUMENTÓW JAKO KOMPLEKSOWA OCENA ZESPOŁU CECH I ZACHOWAŃ OSOBY – PSYCHOLOGICZNE ASPEKTYWERYFIKACJI TOŻSAMOŚCI CUDZOZIEMCÓW
Dnia 1 czerwca 2018 r. Komenda Stołeczna Policji rozpoczęła realizację projektu pt. „Kontrola dokumentów jako kompleksowa ocena zespołu cech i zachowań osoby – psychologiczne aspektyweryfikacji tożsamości cudzoziemców” w ramach programu Erasmus+ . Jest to o tyle pionierskie przedsięwzięcie, o ile po raz pierwszy wnioskujemy o pomoc w uproszczonej procedurze w oparciu o„Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego w programie Erasmus+”.
Powyższa Karta jakości mobilności została przyznana Komendzie Stołecznej Policji (KSP) w dniu 27 września 2017 r. przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), będącą zarazem Narodową Agencją Programu Erasmus+. Jesteśmy jedną z 6 instytucji w kraju, która otrzymała takie wyróżnienie. Karta upoważnia do składania wniosków o dofinansowanie projektów w uproszczonej procedurze, zgodnie z corocznymi zaproszeniami do składania wniosków w programie Erasmus+ przez okres 3 kolejnych lat. Nigdy wcześniej nasza Komenda nie miała tak preferencyjnych warunków składania wniosków. Karta jakości mobilności uznaje operacyjną zdolność naszej Komendy do zarządzania wysokiej jakości projektami mobilności oraz nagradza i wspiera nasze wysiłki w zwiększaniu umiędzynarodowienia w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego poprzez program Erasmus+. Karta uznaje również wysoką jakość naszych projektów mobilności, długoterminowe zobowiązanie do ciągłego ulepszania mobilności i strategiczne podejście do włączania międzynarodowej mobilności do naszej działalności.
Główny cel obecnie realizowanego projektu to: poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego stołecznych policjantów poprzez podniesienie kwalifikacji zawodowych na poziomie krajowym i europejskim w obszarze weryfikacji tożsamości i kontroli dokumentów. Do udziału w naszym projekcie zgłosiło się 9 wymienionych poniżej instytucji partnerskich:
- Komenda Miejska Policji m. Ryga,
- Główny Komisariat Policji w Wilnie,
- Prezydium Policji w Monachium,
- Akademia Policji Republiki Chorwacji,
- Generalna Dyrekcja Policji Bułgarii,
- Komenda Główna Policji na Węgrzech,
- Generalny Inspektorat Policji Rumuńskiej,
- Policja Cypru,
- Policja Macedonii.
Projekt zakłada cykl 1-tygodniowych wizyt 6-osobowych grup trenerów z KSP w 9 powyżej wymienionych instytucjach partnerskich. Projekt rozpoczął się dnia 1 czerwca 2018 r. i będzie trwał przez 18 miesięcy do dnia 30 listopada 2019 r.
Wizyty w powyższych instytucjach partnerskich polegać będą na towarzyszącej obserwacji pracy i codziennej służby (jobshadowing), omówieniu praktycznych aspektów stosowania narzędzi i metod wykorzystywanych w trakcie ustalania tożsamości osób i weryfikacji dokumentów tożsamości jako umiejętności kompleksowej oceny zespołu cech i zachowań osoby w szczególności w zakresie psychologicznych aspektów weryfikacji tożsamości oraz w celu wypracowania nowych form i procedur doskonalenia zawodowego w tym obszarze. Stąd główny cel projektu - poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego stołecznych policjantów poprzez podniesienie kwalifikacji zawodowych na poziomie krajowym i europejskim w obszarze weryfikacji tożsamości i kontroli dokumentów. Podniesienie wiedzy i kompetencji kadry dydaktycznej w tym zakresie przyczyni się także do skuteczniejszego zwalczania terroryzmu oraz zorganizowanych grup przestępczych, w tym grup zajmujących się handlem ludźmi oraz znacząco utrudni ich kryminalną działalność. Główny cel, bezpośrednio odnoszący się do praktyki realizacji zadań
europejskich służb policyjnych, zostanie osiągnięty poprzez podniesienie wiedzy uczestników w poniższych zakresach tematycznych:
- Kontrola tożsamości - sposoby wprowadzenia w błąd kontrolującego oraz uwarunkowania organizacyjne i psychologiczne skutecznej kontroli;
- Weryfikacja tożsamości osoby na podstawie danych zawartych w dokumencie – psychologiczne aspekty reakcji kontrolowanego;
- Kontrola wyglądu i wizerunku osoby;
- Weryfikacja danych zawartych w dokumencie;
- Porównanie danych rysopisowych;
- Ocena progresji;
- Przepytywanie z danych;
- Wymuszenie interakcji ze strony kontrolowanego;
- Postępowanie w sytuacji okazywania przez kontrolowanego braku zrozumienia poleceń lub braku reakcji na polecenia;
- Weryfikacja dokumentów zabezpieczonych przed fałszerstwem;
- Specyfikacja zachowań uwarunkowanych kulturowo;
- Dokument w świetle prawa.
W szkoleniach weźmie udział kadra trenersko-dydaktyczna, która zdobyte doświadczenia i wiedzę przekaże podczas szkoleń kaskadowych w garnizonie stołecznym oraz wobec podmiotów pozapolicyjnych. Dzięki wymianie doświadczeń i dobrych praktyk z w/w policjami powstanie nowy program doskonalenia zawodowego, z uwzględnieniem zmian zachodzących w Europie, realizacja którego będzie miała bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo obywateli. Program ten będzie stanowił część składową „Programu Różnorodności Doskonalenia Zawodowego”, który powstał przy realizacji poprzedniego projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+.
Niezależnie od powyższych kwestii należy wspomnieć, iż przedmiotowy projekt uwzględnia strategię umiędzynarodowienia KSP, która zakłada, iż każdy z uczestników otrzyma pełne wsparcie umożliwiające mu wzięcie udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu szkoleniowym, a także dalszym samodoskonaleniu. Działania szkoleniowe niniejszego projektu odpowiadają również celowi strategicznemu KSP, w założeniu którego leży wzmocnienie międzynarodowej współpracy regionalnej w szczególności w obszarze zorganizowanej przestępczości ekonomicznej oraz zwalczaniu transgranicznych grup przestępczych, co odpowiada tematyce przedmiotowego projektu.