Erasmus+ - szkolenie służb logistycznych
Dobiegła końca realizacja projektu pt.: "Szkolenie służb logistycznych na rzecz wspierania działań policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości" realizowanego w ramach programu Erasmus+. W dniach 03 – 09 kwietnia 2016 roku odbyła się ostatnia już wymiana przedstawicieli kadry Komendy Stołecznej Policji, która goszczona była przez Public Security Police czyli Komendę Główną Policji w Lizbonie.
Spotkania o charakterze szkoleniowym i wymiana doświadczeń odbyły się w Komendzie Głównej Policji (Public Security Police HQ), Komendzie Stołecznej Policji w Lizbonie, III Oddziale Komendy Stołecznej Policji w Lizbonie, Jednostce Specjalnej Policji, Wyższym Instytucie Nauk Policyjnych i Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Stadionie sportu Benfica Lisboa.
Podczas pobytu delegacja odbyła szereg spotkań, na których przedstawiono zagadnienia dotyczące problematyki zarządzania logistycznego w jednostkach policji portugalskiej.
Na początku delegaci zapoznali się ze strukturą policji portugalskiej, która dzieli się na: Żandarmerię (GRU) oraz Policję (PSP). Policja odpowiada za duże aglomeracje miejskie, natomiast Żandarmeria za mniejsze miasta i wsie. W obu formacjach pracuje po 23 000 funkcjonariuszy.
Kolejnym poruszanym zagadnieniem omówionym podczas spotkań były finanse oraz zamówienia publiczne. Zakupy w policji portugalskiej są dokonywane na poziomie centralnym, czyli przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wydział Finansów i Zamówień prowadzi i kontroluje zamówienia publiczne, wykonuje badania z zakresu wydawania środków finansowych, przygotowuje budżet na kolejne lata, kontroluje prowadzone projekty oraz wydatki. Głównym zadaniem Wydziału jest zestawienie zapotrzebowania jednostek w kraju i zbiorcze przekazanie tych potrzeb do Ministerstwa.
Ze względu na system zakupów centralnych policja portugalska boryka się z olbrzymim problemem, który stanowi jej flota. Niestety średni wiek samochodów wynosi 14 lat. Roczne zakupy samochodów nie przekraczają kilkudziesięciu sztuk na cały kraj, co nie pozwala na obniżenie wieku floty.
Prace nie związane ściśle z pracą policji, tj. sprzątanie, remonty, naprawy samochodów są zlecane firmom zewnętrznym. Obecnie w policji portugalskiej zatrudnionych jest niewielu pracowników cywilnych, a większość etatów jest likwidowana z momentem przejścia danej osoby na emeryturę.
Na uwagę zasługuje zdefiniowana ścieżka rozwoju zawodowego policjantów. Aby lepiej poznać system szkoleniowy PSP delegacja miała okazję odwiedzić Wyższy Instytut Nauk Policyjnych i Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Nauka w/w Instytucie trwa 5 lat. Jest to szkoła oficerska, której ukończenie wiąże się z otrzymaniem tytułu magistra. Instytut zapewnia pełne, bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Studenci korzystają z tego przywileju, ale w razie nie ukończenia studiów muszą proporcjonalnie zwrócić wszystkie koszty poniesione na ich edukację. Po otrzymaniu dyplomu ukończenia Instytutu policjanci kierowani są do jednostek na odbycie stażu, który trwa 3-5 lat. Po tym okresie, aby uzyskać awans muszą odbyć kolejne szkolenia (trwające ok. roku). Szkolenie podstawowe dla policjantów odbywa się w Praktycznej Szkole Policji i trwa rok.
Portugalscy policjanci dużą uwagę skupiają na kwestie bezpieczeństwa tłumu podczas zabezpieczeń imprez masowych. W tym celu delegacja odwiedziła III Oddział Komendy Stołecznej Policji w Lizbonie gdzie szczegółowo omówiono w jaki sposób zabezpieczane są mecze piłkarskie na stadionie piłkarskim Benfica Lisboa.
Do prac dotyczących kwestii bezpieczeństwa policja portugalska w dużej mierze korzysta z nowinek technicznych. Do obserwacji miejsc zdarzeń, oprócz helikoptera, wykorzystuje się specjalnie skonstruowany dla potrzeb policji mały, bezzałogowy samolot. Obecnie opracowywany jest nowy model tego samolotu z uwzględnieniem wszelkich uwag, które powstały po okresie użytkowania pierwowzoru. Policja korzysta również z dronów. Taka forma obserwacji miejsc zdarzeń jest o wiele tańsza i mniej czasochłonna.
W godzinach popołudniowych po odbyciu zajęć, delegaci KSP mieli możliwość zwiedzenia miasta, obejrzenia największych obiektów historycznych i kulturalnych oraz byli gośćmi Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Lizbonie.