Szkolenie służb logistycznych na rzecz wspierania działań policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości
Od 1 czerwca br. Komenda Stołeczna Policji rozpoczęła realizację projektu pt.: "Szkolenie służb logistycznych na rzecz wspierania działań policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości" w ramach programu Erasmus+.
Sektor programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe stwarza możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych jak również rozwijania trwałej współpracy między instytucjami z różnych krajów UE.
W ramach Akcji I w/w sektora, osoby zajmujące się kształceniem i szkoleniem zawodowym w KSP będą mogły uczestniczyć w praktykach typu job shadowing, polegających na obserwacji pracy i codziennej służby. Wspomniane praktyki odbędą się: w Komendzie Miejskiej Policji miasta Ryga, Głównym Komisariacie Policji w Wilnie, Prezydium Policji
w Berlinie i Komendzie Głównej Policji w Lizbonie.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości i skuteczności szkolenia zawodowego stołecznych policjantów i pracowników oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych na poziomie krajowym i europejskim w obszarze zarządzania logistycznego.
W trakcie spotkań omówione zostaną praktyczne aspekty stosowania narzędzi i metod systemowego logistycznego zarządzania w instytucjach partnerskich policji.
W projekcie wezmą udział 24 osoby kadry zajmującej się doskonaleniem zawodowym, które odbędą 1-tygodniowe szkolenia w instytucjach partnerskich.
Szkolenia obejmować będą następujące zagadnienia:
- Przepisy regulujące działalność logistyczną
- Procesy decyzyjne w obszarze działań logistycznych
- Struktury i obowiązujące procedury
- Analiza i kalkulacja kosztów ponoszonych na działalność logistyczną
- Zarządzaniezasobamimateriałowymi
- Organizacja doskonalenia zawodowego dla funkcjonariuszy i kadry kierowniczej
- Zarządzanie jakością w policji
- Systemy informatyczne do prowadzenia działalności logistycznej
Realizacja projektu przyczyni się do opracowania i powstania „Programu Różnorodności Doskonalenia Zawodowego” (PRDZ) oraz platformy informacyjno-dydaktycznej "Logistyka", która posłuży jako składnica wiedzy oraz medium wymiany informacji dot. zaplecza logistycznego. Na podstawie odbytych szkoleń oraz zdobytych doświadczeń powstanie także "Poradnik w zakresie zarządzania logistyką w policji".
Projekt przyczyni się do podniesienia kwalifikacjifunkcjonariuszy i pracowników KSP
w zakresie operacyjnego zarządzania logistycznego policji, zarówno w stanach normalnych jak i sytuacjach kryzysowych. Zostaną także wprowadzone nowe, odmienne od dotychczasowych, rozwiązania dot. doskonalenia zawodowego w policji (w tym w obszarze służb logistycznych).
Projekt poszerzy i wzbogaci współpracę międzynarodową pomiędzy KSP a instytucjami partnerskimi biorącymi udział w przedsięwzięciu.
Projekt będzie kontynuowany przez 12 miesięcy.
W ramach projektu w maju 2016 zostanie zorganizowane seminarium z udziałem przedstawicieli Komendy Stołecznej Policji, Komendy Głównej Policji Komend Powiatowych i Rejonowych Policji, Komend Wojewódzkich Policji podczas którego zostaną zaprezentowane rezultaty projektu.
Marta Pospieszna, ZFP