Policjanci podsumowali 6 miesięcy pracy
W siedzibie Oddziału Prewencji Policji podsumowano wyniki pracy stołecznych funkcjonariuszy w ostatnim półroczu. W odprawie uczestniczyli: Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki, Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji: insp. Robert Szydło, mł. insp. Piotr Owsiewski, podinsp. Hubert Kowalczewski, komendanci rejonowi i powiatowi garnizonu stołecznego, komendanci komisariatów oraz naczelnicy wydziałów i kierownicy komórek organizacyjnych KSP.
Pierwsza część odprawy dotyczyła zagadnień związanych z pracą pionu kryminalnego. Sześć miesięcy 2015 roku w policyjnych statystykach zapisało się jako okres znacznego spadku liczby przestępstw. Skuteczność działań funkcjonariuszy przełożyła się również na zwiększoną wykrywalność. Policjanci w minionym półroczu odnotowali wiele sukcesów w walce z przestępczością kryminalną.
Z analizy danych statystycznych gromadzonych przez policjantów z KSP wynika, że w ciągu minionego półrocza nastąpił 2,5 procentowy spadek przestępstw kryminalnych (od stycznia do czerwca 2015 r. – wszczęto 31 693, a w analogicznym okresie ub.r. – 32 514).
W kategorii siedmiu podstawowych przestępstw uznawanych przez społeczeństwo za najbardziej dotkliwe odnotowano spadek o 8% i wzrost wykrywalności o 5%. I tak w pierwszym półroczu 2015 roku było 23,5% mniej przestępstw rozbójniczych, 3,5% mniej kradzieży z włamaniem, 8,7% mniej kradzieży cudzej rzeczy, 6,5% mniej kradzieży samochodów, 6,9% mniej uszkodzeń mienia, 11.8% mniej bójek i pobić oraz 14,7% uszczerbków na zdrowiu. Więcej natomiast o 18,1% wszczęto przestępstw gospodarczych.
W siedmiu podstawowych kategoriach przestępstw w pierwszym półroczu 2015 roku stołeczni policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 1 592 osoby. 312 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze zabezpieczyli w tym okresie mienie o wartości blisko 38 milionów złotych.
W drugiej części odprawy omówiono zagadnienia związane z pracą pionu prewencji i bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Od stycznia do końca czerwca odnotowano na terenie garnizonu stołecznego 848 wypadków (w analogicznym okresie 2014 r. – 926), w których zginęło 75 osób (w 2014 r. – 83), a rannych zostało 978 (w 2014 – 1 074). Zanotowano też 16 941 kolizji, tj. o ponad 400 zdarzeń więcej niż przez sześć miesięcy ubiegłego roku. Najwięcej wypadków, bo aż 734 spowodowanych było z winy kierującego. W trakcie badań stanu trzeźwości ujawniono 2 804 przypadków kierujących pod wpływem alkoholu, a w tym samym okresie 2014 r. – 2 097.
Szczególną uwagę zwrócono na efektywność pracy dzielnicowego jako łącznika w codziennych kontaktach z mieszkańcami oraz jego rolę w ujęciu sprawców przestępstw na gorącym uczynku lub bezpośrednim pościgu i ujawnianiu wykroczeń. Podczas odprawy omówiono także realizację procedury „Niebieskiej Karty” oraz wszelkie działania podejmowane przez funkcjonariuszy w sprawach dotyczących przemocy.
Stale monitorowany jest także średni czas reakcji na zdarzenie. Na terenie miejskim było to 9 min 22 sek. a w terenie wiejskim 8 min 20 sek.
Ostatnie sześć miesięcy to zabezpieczenie 312 imprez masowych (91 - imprez sportowych i 312 innych niż sportowe) oraz 378 protestów, w tym zgromadzeń publicznych.
Na koniec omówiono także zagadnienia pionu logistyki, podsumowano m.in. realizowane ostatnio zakupy sprzętu oraz prezentowano realizowane w garnizonie stołecznym inwestycje.
mb