Podsumowanie efektów pracy stołecznych policjantów w I kwartale tego roku
Mniej przestępstw rozbójniczych, kradzieży z włamaniem, kradzieży samochodów oraz bójek i pobić odnotowali stołeczni policjanci w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku. Z udziałem Komendanta Stołecznego Policji i jego zastępców oraz komendantów rejonowych i powiatowych Policji, komendantów komisariatów, kierowników komórek organizacyjnych KSP odbyła się w siedzibie OPP w Piasecznie odprawa kwartalna Komendy Stołecznej Policji.
Podczas dzisiejszego spotkania, w którym wzięli udział Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Dariusz Działo wraz z zastępcami odpowiedzialnymi za poszczególne piony służbowe, szczegółowo omówiono funkcjonowanie pionu kryminalnego, służby prewencyjnej i logistyki.
Jak wynika z policyjnych analiz, w I kwartale tego roku odnotowano w stołecznym garnizonie o ponad 2 tys. przestępstw mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, tj. 18391 przestępstw stwierdzonych (w porównywanym okresie 2012 r. – 22996, a 2013 r. – 20269). O 2 tys. mniej było także przestępstw kryminalnych. Od stycznia do marca tego roku stwierdzono ich 14.472 (w 2012 r. – 17.510, a w 2013 r. – 16.267).
Mniej odnotowano w Warszawie i w podległych KSP powiatach przestępstw rozbójniczych. Jeszcze w tym samym okresie 2012 r. było ich 509, w I kwartale 2013 r. – 347, a w tym roku 233. Porównując dane z ostatnich dwóch lat obserwujemy również systematyczny spadek liczby stwierdzonych kradzieży z włamaniem (w I kw. 2012 r. – 2706, 2013 r. – 2296, a w 2014 r.– 2147). Łupem sprawców padały najczęściej: pieniądze, biżuteria i sprzęt rtv czy gospodarstwa domowego. Sprawcy włamywali się zwykle do pojazdów i mieszkań. O 900 mniej stwierdzono także kradzieży cudzej rzeczy, o 200 mniej było przypadków uszkodzeń mienia, około 100 mniej bójek i pobić.
Jednym z ważniejszych zagadnień omawianych podczas odprawy kadry było również zagadnienie zwalczania przestępczości samochodowej. W tej kategorii policjanci z KSP zanotowali w I kwartale 2014 r. - 596 kradzieży pojazdów (w I kw. 2013 r. – 679). Najczęściej kradzionymi markami były auta japońskie: toyota, honda i mazda. Jak wynika z policyjnych analiz, kradzione samochody odprowadzane były najczęściej do dziupli, rozbierane a następnie sprzedawane na części. W trakcie spotkania podkreślano ważną rolę nie tylko pionu kryminalnego w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości, ale także dzielnicowych, którzy swoją znajomością rejonu winni wspierać działania kryminalnych i podnosić efektywność pracy w tym zakresie.
Podczas odprawy omówiono też bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku policjanci ruchu drogowego odnotowali w garnizonie mniej ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, rannych i kolizji. W I kwartale zarejestrowano 379 wypadków (w samej Warszawie 232, w powiatach 147), w których zginęły 34 osoby (w Warszawie – 10, w powiatach 24), rannych zostało 436 osób (w Warszawie 268, w powiatach – 168). Z kolei kolizji zanotowano 6.553, tj. spadek o ponad tysiąc w porównaniu do ubiegłego roku (w Warszawie - 4440, w powiatach – 2113). Najwięcej wypadków spowodowanych było z winy kierujących tj. 313. Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili w analizowanym czasie 257.750 badań stanu trzeźwości kierujących, podczas których zatrzymano 894 nietrzeźwych. Ujawnili także ponad 7 tys. wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym przez pieszych, wobec których stosowali postępowanie mandatowe, pouczenia i kierowali wnioski o ukaranie do sądu.
Pierwsze trzy miesiące tego roku to również praca policjantów przy zabezpieczaniu imprez masowych i zgromadzeń. Tych pierwszych było 145 (to o 25 imprez więcej niż w I kwartale 2013 r.), natomiast zgromadzeń - 123.
Omawiając efekty pracy pionu prewencji zwrócono uwagę na średni czas reakcji na zdarzenie. W tym roku w terenie miejskim wynosił on 9 min. 48 sek. (w ubiegłym roku w analogicznym okresie - 13 min.), natomiast w terenie wiejskim - 8 min. 18 sek. Wyliczono też takie wartości dla zdarzeń w ruchu drogowym w Warszawie – średni czas oczekiwania wynosił tu 15 min. 44 sek. (podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku było to ponad 31 min.), a poza Warszawą – 7 min. 56 sek.
Komendant Stołeczny Policji przypomniał też najważniejsze wydarzenia, które będą miały wpływ w najbliższym czasie na pracę stołecznych policjantów (m.in. weekend majowy, wybory do europarlamentu, spotkanie EBOR z udziałem wielu delegacji zagranicznych). Realizowane zadania wymagać więc będą od wszystkich pionów zaangażowania oraz efektywnego i skutecznego działania.
Ostatnia część dzisiejszego spotkania poświęcona była natomiast efektom pracy pionu logistyki. Omówiono m.in. zagadnienia dot. gospodarki transportowej, zaopatrzenia, zamówień, teleinformatyki, administracyjno-gospodarcze a także te związane z inwestycjami planowanymi w garnizonie stołecznym w najbliższym czasie.
KSP