Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

AFIS pomógł złapać złodzieja

Data publikacji 31.08.2010

System AFIS wskazał złodzieja, który kilka dni temu wszedł do mieszkania i okradł śpiącego mężczyznę. Krzysztof B. wziął wówczas trzy telefony komórkowe, dekoder, kino domowe i etui z płytami. 37–latek usłyszał w komendzie przy ulicy Żeromskiego zarzut kradzieży. Już wkrótce o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Kilka dni temu nieznany mężczyzna wszedł do mieszkania przy ulicy Szekspira. Wykorzystał fakt, że drzwi nie były zamknięte na klucz, a właściciel mieszkania spał. 37–latek wziął więc trzy telefony komórkowe, kino domowe, dekoder i etui z płytami. Właściciela naraził na straty sięgające prawie 3000 złotych.

Po przyjęciu od pokrzywdzonego zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, wszczęto dochodzenie. Prowadzący sprawę policjant z Żeromskiego przesłał do stołecznej pracowni badań daktyloskopijnych, zabezpieczone przez technika, na miejscu zdarzenia, ślady linii papilarnych złodzieja. Przeprowadzona, przy wykorzystaniu systemu AFIS, identyfikacja śladu dała wynik pozytywny. Obecność na miejscu zdarzenia, wskazanego przez system mężczyzny, potwierdziła także ekspertyza daktyloskopijna wydana przez powołanego przez policjanta biegłego.

System AFIS to zakupiony ze środków PHARE Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej - system komputerowy, który pozwala na szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie śladów linii papilarnych pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia. Umożliwia również między innymi identyfikację tożsamości osób zatrzymanych oraz kontroli na przejściach granicznych.

37-letni mężczyzna już usłyszał zarzut kradzieży. Mężczyzna oświadczył, ze chciał te rzeczy sprzedać na bazarze, ale nie znalazł żadnego chętnego, więc wyrzucił je do kontenera na śmieci. Krzysztof B. przyznał się do zarzucanych mu czynów. Już wkrótce o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

jk, eb

Powrót na górę strony