20 lat znęcał się nad żoną
Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 64-letniego mężczyznę, który od 20 lat znęcał się nad własną żoną. Oprócz bicia, znęcania się psychicznego gróźb z użyciem noża i rozbojów zmuszał kobietę do czynności seksualnych. Próbował też zmusić małżonkę do wycofania sprawy w sądzie za… znęcanie się. Policjanci wnioskują o tymczasowe aresztowanie „damskiego boksera”.
67-letnia kobieta od 20 przechodziła piekło w własnym domu. Pijący i chory mąż znęcał się nad nią w okrutny sposób: rzucał przedmiotami codziennego użytku, bił pięściami po głowie, zmuszał do oddawania pieniędzy i do czynności seksualnych wbrew jej woli. Wielokrotnie utrudniał jej dostęp do podstawowych urządzeń domowych np. prysznica. Zakazywał oglądania telewizji, czytania gazet i książek. Kobieta kilkakrotnie zgłaszała zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ale wycofywała się z tego po jakimś czasie. Tak było kilkanaście lat temu, kiedy małżonek ugodził ją nożem w brzuch.
W 2007 złożyła zawiadomienie o znęcaniu się, z którego nie wycofała się i sprawa znalazła swój finał w sądzie. Lech T. stał się wtedy jeszcze bardziej agresywny. W końcu pokrzywdzona złożyła kolejne zawiadomienie i policjanci z Pragi Północ zatrzymali „damskiego boksera”. Ubiegłą noc mężczyzna spędził w policyjnej izbie zatrzymań. Był pod wpływem alkoholu. Dzisiaj zostaną mu przedstawione zarzuty: znęcania się i wpływania na świadka. Policjanci wnioskują o tymczasowe aresztowanie 64-letniego mężczyzny.
Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem patologicznym, które powoduje destrukcję rodziny i ma negatywny wpływ na rozwój dzieci wychowywanych w takiej rodzinie. Ze zjawiskiem tym można spotkać się we wszystkich grupach społecznych, bez względu na status materialny. Stosowaniu przemocy wobec najbliższych często towarzyszą inne patologie, takie jak alkoholizm.
Przemoc wywiera wpływ nie tylko na osoby, których bezpośrednio dotyczy. Szkodliwe skutki obserwowania przemocy odczuwają dzieci, nawet jeśli przemoc nie jest skierowana wprost w ich kierunku. Dzieci i młodzież przejmują negatywne wzorce od własnej rodziny. Przemoc uczy je agresywnego zachowania i pokazuje jak niewłaściwie rozwiązuje się konflikty.
W efekcie długotrwałego stosowania przemocy często następuje izolacja rodziny od społeczności, od krewnych. Osoby doświadczające wielokrotnie przemocy nie informują nikogo o tym fakcie - ze strachu przed sprawcą, ze wstydu przez znajomymi, z obawy przed utratą źródła utrzymania czy w poczuciu błędnie pojmowanego dobra dzieci.
Policja apeluje:
Nie toleruj!
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj!
Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.
Pamiętaj!
Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
ak, ah