Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pianino z klawiszami z kości słoniowej wystawione w Internecie

Data publikacji 05.04.2010

Wystawienie do sprzedaży pianina na jednej z internetowych aukcji zakończy się dla 30- letniej mieszkanki Józefowa postępowaniem karnym. W oferowanym przez kobietę pianinie policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarczą, otwockiej komendy zidentyfikowali elementy z kości słoniowej. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującą Konwencją Waszyngtońską, od 30 lat wszelkie wyroby z kości słoniowej objęte są całkowitym zakazem handlu.

O tym, że mieszkanka Józefowa umieściła w Internecie ogłoszenie o sprzedaży pianina, policjantów referatu do walki z przestępczością gospodarczą w Otwocku, poinformował jeden z funkcjonariuszy KSP. To on szczegółowo przyjrzał się złożonej przez 30- latkę ofercie. Nie byłoby w ogłoszeniu może nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w pianinie wszystkie klawisze wykonane zostały z kości słoniowej. A zgodnie z obowiązującą również w Polsce Konwencją Waszyngtońską, handel między innymi kością słoniową i wszelkimi wykonanymi z niej przedmiotami bez dokumentów świadczących o ich legalnym pochodzeniu, od 30 lat jest całkowicie zabroniony.

Ta niewiedza dla mieszkanki Józefowa zakończy się postępowaniem karnym. Zgodnie z prawem, za oferowanie, zbycie lub nabycie przedmiotów podlegających w/w ochronie, lub wystawianie ich publiczne, w celach zarobkowych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

ak, js

Powrót na górę strony