Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli samochody i sprzedawali je na złom

Data publikacji 01.04.2010

Sześć zatrzymanych osób, odzyskane trzy polonezy, audi i ford transit skradzione w Wołominie to wynik przeprowadzonych działań kryminalnych w powiecie wołomińskim. 19-letni Krystian K. i 20-letni Paweł O. już usłyszeli 13 zarzutów w tym: kradzieży pojazdów oraz usiłowania kradzieży samochodów na terenie powiatu wołomińskiego. Wobec dwóch zatrzymanych mężczyzn prokurator rejonowy w Wołominie zastosował policyjny dozór. 52-letniemu Ryszardowi F., 24-letniemu Danielowi F. właścicielom jednego z punktów skupu złomu, oraz 21-letniemu Michałowi P. i 36-letniemu Bogdanowi S. policjanci przedstawili zarzuty paserstwa.

Kryminalni z Wołomina zajmujący się przestępczością samochodową wpadli na trop punktu skupu złomu w jednej z miejscowości w powiecie wołomińskim. Wszystko wskazywało na to, że właśnie tam mogą być przyprowadzane, przechowywane i demontowane samochody kradzione w Wołominie i okolicach. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić te informacje. Kiedy weszli na posesję ujawnili dwa polonezy i forda transita bez elementów wyposażenia wewnętrznego i tapicerki. Po dokładnym sprawdzeniu pojazdów policjanci ustalili, że samochody zostały skradzione w marcu w Wołominie. Jak ustalili funkcjonariusze pojazdy przyprowadzone zostały do punktu skupu złomu przez dwóch młodych mężczyzn. Właściciele skupu za każdy przyprowadzony pojazd płacili średnio po 500 zł.

Policjanci sprawdzili szczegółowo dokumentację prowadzoną przez 52-letniego Ryszarda F i 24-letniego Daniela F. właścicieli skupu złomu. Wynikało z niej, że auta zostały przyprowadzone do złomowania przez tą samą osobę. Posiadając takie informacje kryminalni udali się pod adres zamieszkania 21-letniego Michała P. Już wstępne rozpytanie mężczyzny potwierdziło przypuszczenia policjantów, że nie tylko pomagał on dostarczać do skupu skradzione samochody lecz również użyczał swojego dokumentu tożsamości innym osobom w celu dokonywania transakcji sprzedaży skradzionych pojazdów w punkcie skupu złomu. Auta funkcjonariusze zabezpieczyli na policyjnym parkingu. Właściciel skupu złomu i 21-letni Michał P. trafili do policyjnej celi.

To nie koniec działań funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością samochodową wołomińskiej komendy. Zebrane informacje pozwoliły policjantom na wytypowanie i kontrolę kolejnego punktu skupu złomu pod Wołominem, gdzie również miały być dostarczane kradzione samochody. Tam funkcjonariusze zabezpieczyli skradzione na początku marca audi. W ręce kryminalnych wpadł pracownik skupu 36-letni Bogdan S.

Prowadzone działania oraz  ustalenia doprowadziły kryminalnych do 19-letniego Krystiana K. i 20-letniego Pawła O. Zatrzymani nie tylko przyznali się do kradzieży dziesięciu samochodów w tym: 5 polonezów, audi, forda transita, dwóch fiatów 126 i fiata 125, lecz również do włamań do trzech innych pojazdów. W mieszkaniu Krystiana K. policjanci znaleźli dodatkowo dokumenty, tablice rejestracyjne i części samochodowe pochodzące z przestępstwa. Funkcjonariusze  ponadto na terenie jednego z parkingów w Wołominie zabezpieczyli poloneza również skradzionego przez zatrzymanych mężczyzn.

Prokuratura rejonowa w Wołominie już zastosowała wobec 19-letniego Krystiana K. i 20-letniego Pawła O. policyjny dozór.  Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym czterem zatrzymanym policjanci przedstawili zarzuty paserstwa. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

dt, ts

 

Powrót na górę strony