Aktualności

Uwaga na wysokie temperatury!

Data publikacji 23.06.2026

Do Polski zbliża się fala upałów, która może stwarzać poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Na wysokie temperatury powinny uważać zwłaszcza osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Policjanci apelują, aby podczas dni z tak wysokimi temperaturami nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt.

Przypominamy, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, przewlekle chorych, kobiet w ciąży i dzieci - nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży.

Najgroźniejszym skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, jego objawy to:

  • silny ból i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • przyspieszony puls,
  • dezorientacja.

W przypadku podejrzenia udaru cieplnego konieczne jest szybkie działanie: przeniesienie osoby w chłodne miejsce, podanie wody, schłodzenie ciała, a w razie potrzeby wezwanie pomocy medycznej.

Podczas podróży:

  • bądź wypoczęty,
  • zadbaj o właściwą temperaturę wewnątrz pojazdu,
  • pamiętaj o zabraniu wody,
  • zaplanuj swoją trasę,
  • rób przerwy w podróży,
  • uwzględnij porę dnia, miejsca wypoczynku,
  • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów: drżenie, potliwość, zawroty głowy – w przypadku złego samopoczucia przerwij jazdę i w miarę potrzeby zwróć się o pomoc do lekarza.

Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać ani dzieci, ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na chwilę. W samochodzie stojącym w pełnym słońcu panuje tak wysoka temperatura, że dziecko czy zwierzę narażone jest na utratę zdrowia, a nawet życia.

Upał w mieście - jak sobie radzić?

Niezależnie jak podróżujemy, pamiętajmy, aby zabrać ze sobą coś do picia. Jeśli musimy ruszyć się z domu, butelka wody powinna być nieodzownym elementem naszego wyposażenia. Podczas gaszenia pragnienia pamiętajmy o naszych czworonogach. W przypadku pieszego niezbędne jest nakrycie głowy. Jeśli bliscy lub znajomi nam seniorzy mieszkają sami, utrzymujmy z nimi kontakt, choćby telefoniczny. W przypadku pozyskania informacji o złym, wynikającym z upału stanie zdrowia, nie zwlekajmy z powiadomieniem lekarza. Rozglądajmy się na ulicach, czy przyjemny dla nas upał nie jest przyczyną zmartwienia dla innych, potrzebujących pomocy osób.

W stolicy, jak co roku w wybranych miejscach zostały zamontowane zraszacze, które przyniosą mieszkańcom ochłodę w najbliższych upalnych dniach oraz nawilżą powietrze. Mieszkańcy mogą ponownie uzupełnić puste butelki wodą z poidełek. Wykaz punktów z umiejscowieniem poidełek oraz kurtyn ze zraszaczami wodnymi na terenie Warszawy znajduje się na stronie Mapa miejsc chłodu. Warto się z nim zapoznać, bo może przynieść ulgę.

Nie bądź obojętny! Podczas upałów zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy: dziecko, czy zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzi,e czy starsza osoba, która zasłabła na skutek wysokiej temperatury powietrza. W takiej sytuacji poinformujmy odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony