Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Porozumienie pomiędzy Województwem Mazowieckim a Komendantem Stołecznym Policji

Data publikacji 24.03.2025

Porozumienie dotyczące przekazania przez Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansowania na zakup sprzętu i wyposażenia dla Komendy Stołecznej Policji podpisali wczoraj przedstawiciele Województwa Mazowieckiego oraz Komendant Stołeczny Policji - insp. Dariusz Walichnowski. Szefowie obu instytucji spotkali się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył również Zastępca Komendanta Stołecznego Policji – insp. Robert Frąckowiak.

Podpisane w dniu wczorajszym porozumienie to kontynuacja wsparcia, jakiego udziela Samorząd, który w 2024 roku przeznaczył 685 200,00 PLN na zakup sprzętu dla Komendy Stołecznej Policji. W ubiegłym roku beneficjentem przekazanych środków został Komisariat Rzeczny Policji oraz Wydział Wywiadowczo – Patrolowy KSP. W ramach porozumienia zakupiono dwa skutery wodne, przyczepkę do ich transportu, platformę ratunkową oraz wyposażenie dla operatorów. Dodatkowo pozyskano pojazd do przewozu psów służbowych.

„To porozumienie to kolejny etap naszej bardzo dobrej współpracy” - potwierdził Komendant Stołeczny Policji. 

Głównym założeniem obecnego porozumienia jest dofinansowanie zakupu środków transportowych, sprzętu oraz inwentarza żywego, które znacząco wpłynie na prace jednostek i komórek organizacyjnych KSP, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa na obszarze podległym Komendantowi Stołecznemu Policji. Porozumienie o wartości 750 000,00 zł obejmuje zakup:

- 1 Pojazdu terenowego nieoznakowanego typu pick-up;
- 8 Psów służbowych;
- 1 Bezzałogowego statku powietrznego;
- Zestawu przyrządów gimnastycznych do street workoutu;
- 30 Zestawów ratowniczych "RESTUBE"-set 1 w walizce;
- 7 Zestawów ratowniczych "RESTUBE"-set 3 w walizce;
- 2 Termocyklerów.

Samochód typu pick-up charakteryzuje się zwiększonymi możliwościami terenowymi, pozwalając na dotarcie w trudno dostępne miejsca wzdłuż cieków wodnych. Zakup ten będzie stanowił doskonałe uzupełnienie zeszłorocznych zakupów i zostanie przekazany do Komisariatu Rzecznego Policji.

Sytuacje, związane z niebezpieczeństwem nad wodą to nie tylko zadanie Komisariatu Rzecznego Policji ale również funkcjonariuszy Komend Rejonowych i Powiatowych Komendy Stołecznej Policji, którzy w ramach pełnionej służby w pobliżu zbiorników wodnych niejednokrotnie podejmują interwencje ratowania życia i zdrowia wobec osób tonących. Dlatego też w celu podniesienia skuteczności prowadzonych działań zakupimy i przekażemy 30 zestawów ratowniczych typu Restube set 1 oraz 7 zestawów typu Restube set 3 do Komend Rejonowych Policji oraz Komend Powiatowych Policji.

Realizacja ustawowych zadań Policji  nierozłącznie wiąże się ze wsparciem inwentarza żywego – psów służbowych. Wyspecjalizowani czworonożni funkcjonariusze wraz ze swoimi opiekunami realizują zadania poszukiwawcze wobec osób zaginionych, wykrywania materiałów wybuchowych, środków odurzających lub rozpoznania zapachów. Dzięki otrzymanemu od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wsparciu, możliwy będzie zakup 8 wyspecjalizowanych psów służbowych.

Zadania Komendy Stołecznej Policji realizowane są nie tylko przez Pion Prewencji. Równie istotny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa w obrębie garnizonu stołecznego zapewnia Pion Kryminalny, który poprzez pracę operacyjną rozpracowuje zorganizowane grupy przestępcze trudniące się różnego typu działalnością.. Tak zwane „drony” mogą obserwować osobę lub miejsce pozostające w zainteresowaniu Policji, samemu będąc niezauważonym.

„W dobie dzisiejszego zagrożenia terrorystycznego nie muszę chyba tłumaczyć, że taki sprzęt powinien być na wyposażeniu każdej jednostki” - zauważa insp. Dariusz Walichnowski.

Niekiedy rozwiązanie sprawy o charakterze kryminalnym wymaga dogłębnej analizy zebranego materiału dowodowego z próbek kryminalistycznych z wykorzystaniem metody izolacji i namnażania materiału genetycznego (PCR) co pozwala w dalszych etapach badań ustalać z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością sprawców przestępstw. Termocyklery są skutecznie wykorzystywane w sprawach przeciwko życiu i zdrowiu, w rozbojach, kradzieżach, gwałtach i zabójstwach, które stanowią obecnie główny przedmiot badań z zakresu genetyki sądowej w Pracowni Badań DNA Laboratorium Kryminalistycznego KSP. Otrzymane dofinansowanie pozwoli na zakup 2 tego typu urządzeń.

„Niezwykle ważne jest, że wszystkie nasze służby współpracują intensywnie i efektywnie. Niech ten sprzęt służby naszym mieszkańcom”- zakończył Komendant Stołeczny Policji.

W nowopowstałym Ośrodku Szkolenia Policji w Warszawie z siedzibą w Piasecznie odbywają się szkolenia zawodowe i kursy specjalistyczne dla funkcjonariuszy Policji z całego kraju. Doskonała sprawność motoryczna to bardzo ważny element szkolenia oraz świadectwo dobrze przygotowanego do służby funkcjonariusza. Przekazane na ten cel środki pozwolą na doposażenie Ośrodka Szkolenia Policji w urządzenia do street workoutu. Przekazane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wsparcie jest nieocenione. Zakup sprzętu i wyposażenia dla Komendy Stołecznej Policji pozwoli na efektywniejsze wykonywanie ustawowych zadań Policji oraz realizację wspólnego celu jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie aglomeracji warszawskiej.

 

tekst: Zespół Funduszy Pomocowych Komendy Stołecznej Policji

Powrót na górę strony