O roli kobiet w służbie dla bezpieczeństwa
Dziś w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Kobiety w Służbie dla Bezpieczeństwa”. Do udziału w niej zaproszono kobiety z różnych formacji mundurowych, które na co dzień realizują zadania na rzecz bezpieczeństwa. O trudach i wyzwaniach w służbie opowiadali przedstawiciele m.in. Frontexu, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, stołecznej Straży Miejskiej, a także Komendy Stołecznej Policji. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciele administracji rządowej oraz służb mundurowych. Polską Policję reprezentował Komendant Stołeczny Policji, inspektor Dariusz Walichnowski.
Konferencję otworzyła Renata Kaznowska, Wiceprezydent m.st. Warszawy, po czym o znaczącej roli kobiet w zapewnieniu bezpieczeństwa opowiedziały m.in. Aleksandra Gajewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Maria Ejchart, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Organizator wydarzenia, Komendant Straży Miejskiej m. st. Warszawy Magdalena Ejsmont w swoim przemówieniu podkreślała, że kobiety nie muszą nikomu, niczego udowadniać, albowiem od wielu lat potwierdzają to swoją postawą. Profesjonalizm, zaangażowanie i to, że w niczym nie ustępują mężczyznom w realizacji zadań, poświadcza, że dziś nie ma formacji mundurowej bez kobiet. Do niedawna część z nich była zdominowana przez mężczyzn, jednak współcześnie coraz więcej kobiet decyduje się na służbę w mundurze, przyczyniając się do wzrostu profesjonalizmu i skuteczności.
O roli i udziale kobiet we współczesnej policji opowiedział film wyświetlony wszystkim uczestnikom konferencji. Materiał został przygotowany z okazji obchodzonego 26 lutego br. jubileuszu 100-lecia kobiet w Policji. Dodatkowo, w swoim komentarzu do rosnącej roli kobiet w policji odniósł się mł. insp. Dariusz Ejsmont, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Stołecznej Policji. Potwierdził, że kobiety doskonale realizują zadania na stanowiskach wykonawczych, jak również na stanowiskach kierowniczych. W stołecznej policji pracuje ponad 1700 policjantek, a także 1200 kobiet na stanowiskach cywilnych. Panie pełnią służbę w różnych pionach policji, od prewencji, poprzez służbę kryminalną, profilaktykę, po komunikację społeczną. Często te małe i filigranowe kobiety pełnią służbę na najcięższych motocyklach, pełnią służbę na drodze, co budzi podziw i respekt wśród mieszkańców - podkreślił mł. insp. Dariusz Ejsmont.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Straż Miejską m.st. Warszawy i zgromadziło przedstawicieli wielu służb mundurowych: Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, Służby Więziennej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej m. st. Warszawy oraz Komendy Stołecznej Policji.
Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent miasta st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski
Zdjęcia: Marek Szałajski
Film: asp. Jacek Sobociński, sierż. Przemysław Furgała
Film O roli kobiet w służbie dla bezpieczeństwa
Opis filmu: O roli kobiet w służbie dla bezpieczeństwa

This is a modal window.
Pobierz plik O roli kobiet w służbie dla bezpieczeństwa (format mp4 - rozmiar 35.63 MB)