Policyjne zabezpieczenia w stolicy w 2024 roku
Miniony 2024 rok upłynął policjantom Komendy Stołecznej Policji nie tylko na zwalczaniu przestępczości, inwestycjach, czy szkoleniach, ale również na zabezpieczaniu imprez masowych i zgromadzeń publicznych. Od stycznia do grudnia 2024 roku Komendant Stołeczny Policji zarządził 14 operacji policyjnych i 73 akcje policyjne. Wyzwaniem w minionym roku było zabezpieczenie, będącej w zainteresowaniu mediów nie tylko polskich, ale i światowych, wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce w dniu 8 lipca.
O 100 zabezpieczeń więcej imprez masowych i rozrywkowych, a także protestów, w tym zgromadzeń publicznych zabezpieczali w 2024 roku stołeczni policjanci w porównaniu z rokiem 2023. Komendant Stołeczny Policji zarządził w ubiegłym roku 14 operacji policyjnych i 73 akcje policyjne. W roku 2024 stołeczni policjanci zabezpieczali łącznie 187 masowych imprez sportowych, 304 rozrywkowe imprezy masowe, a także 1804 protesty, w tym zgromadzenia publiczne.
W ubiegłym roku stołeczni policjanci zabezpieczali będącą w zainteresowaniu światowych dziennikarzy wizytę prezydenta Ukrainy wraz z towarzyszącymi mu gośćmi w Polsce w dniu 8 lipca. Policjanci z Warszawy, wspomagani przez funkcjonariuszy ze wszystkich komend wojewódzkich w Polsce, a także Komendy Głównej Policji uczestniczyli nie tylko w organizacji tras przejazdów i ich zabezpieczeniu, realizowali także pilotaże kolumn VIP-ów, ochraniali miejsca pobytu gości, a także podobnie jak każdego dnia, dbali o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy, w tym informując ich o aktualnych utrudnieniach w przemieszczaniu się ulicami Warszawy. Przygotowania do wizyty prowadzone były z wyprzedzeniem. Zakres obowiązków spoczywających na policjantach był bardzo szeroki, a ranga wydarzenia stanowiła dodatkową mobilizację. Ważnym elementem zabezpieczania było niewątpliwie rozpoznanie minersko-pirotechniczne.
Niewątpliwie największym zabezpieczeniem ubiegłego roku była 106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie, pełne patriotycznych wydarzeń, przebiegły bezpiecznie. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców stolicy oraz świętujących ten szczególny dzień.
Po raz kolejny stołeczni policjanci pokazali profesjonalizm podczas zabezpieczenia imprez artystyczno-rozrywkowych oraz zgromadzeń publicznych w czerwcu, kiedy na Stadionie Narodowym odbył się koncert, Warszawa świętowała Wianki nad Wisłą, a ulicami stolicy przemaszerowali uczestnicy Parady Równości. W zabezpieczenia zostali zaangażowani policjanci wszystkich pionów. Zadaniem policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim ich uczestnikom oraz osobom postronnym, a policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo i płynność jazdy na ulicach, oraz czuwali nad bezpieczeństwem pieszych. Policjanci byli również gotowi do podjęcia interwencji w sytuacjach konfliktowych. Policyjne drony monitorowały przebieg wydarzeń, a patrole motorowodne skupiły swoją uwagę na mostach i obu brzegach Wisły. Dzięki profesjonalnym i doskonale skoordynowanym policyjnym działaniom zgromadzenia i imprezy plenerowe przebiegły spokojnie i bezpiecznie.
Policjanci wykazali się profesjonalizmem zabezpieczając również uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego, kiedy ulicami Warszawy przeszła uroczysta defilada, którą oglądały tysiące warszawiaków oraz przyjezdnych gości. Tego dnia policjanci zabezpieczali również dwa ważne wydarzenia sportowe, m.in. na PGE Narodowym odbył się mecz o Superpuchar UEFA pomiędzy Realem Madryt a Atalantą Bergamo, a także na stadionie przy ul. Łazienkowskiej Legia Warszawa rozegrała rewanżowe spotkanie 3. rundy eliminacji do Ligi Konferencji UEFA z Bröndby IF.
W zabezpieczenie trzech dużych wydarzeń na terenie miasta st. Warszawy zaangażowani byli policjanci wielu komórek, w tym: prewencji, ruchu drogowego oraz z pionów operacyjnych, zarówno z garnizonu stołecznego, jak i jednostek z kraju. Policjanci pilnowali porządku oraz informowali warszawiaków i gości o utrudnieniach w ruchu. Nie zabrakło również Zespołu Antykonfliktowego Komendy Stołecznej Policji, którego zadaniem było zapobieganie sytuacjom kryzysowym. Stołeczna ,,drogówka’’ kierowała na trasy alternatywne, a także na wyznaczone parkingi dla gości. Na miejscu pracowali policyjni ratownicy medyczni, gotowi udzielać pomocy osobom potrzebującym zgodnie z naszym mottem: ,,Pomagamy i Chronimy’’. Policjanci zapewnili bezpieczeństwo ponad 100 tys. osób, aby po tych wydarzeniach spokojnie mogły wrócić do swoich domów.
Stołeczni policjanci zabezpieczali w ubiegłym roku wiele meczów i innych imprez, jakie odbywały się nie tylko na Stadionie Narodowym, ale też na stadionach przy ul. Łazienkowskiej i Konwiktorskiej. Podczas tych wydarzeń policjanci zapewnili bezpieczeństwo kibicom uczestniczącym w widowiskach sportowych, mieszkańcom Warszawy, kierującym pojazdami w pobliżu stadionów oraz wszystkim tym, którzy wracali z meczów do domu.
Teks: Edyta Adamus
Zdjęcia: archiw. KSP