Aktualności

Działania prewencyjne policji oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym: podsumowanie 2024 roku

Data publikacji 09.01.2025

Podsumowanie minionego roku w zestawieniach to okazja, aby przyjrzeć się efektom pracy policjantów, ale też zjawiskom, z jakimi mamy do czynienia na przestrzeni roku. Tym razem przedstawiamy wnioski, jakie płyną po analizie zdarzeń drogowych oraz działań podejmowanych przez policjantów w ruchu drogowym. To także dobry moment, aby pokazać, w jak wielu działaniach profilaktycznych i prewencyjnych uczestniczyli funkcjonariusze w całym garnizonie stołecznym w minionym 2024 roku.

Działania prewencyjne i profilaktyka społeczna

Rok 2024 był okazja do realizowania programów profilaktycznych, które w swym zamyśle pomagały w edukowaniu na tematy związane z bezpieczeństwem, a także uświadamiały, jak ważne jest ciągłe podnoszenie wiedzy dotyczącej metod działania przestępców, jak również dotarcie do możliwie szerokiego spektrum społeczeństwa z zagadnieniami bezpieczeństwa. W tym zakresie najważniejsze projekty to kampania edukacyjna pn."Cyberdojrzali” oraz szereg działań związanych ze stołecznym tygodniem bezpieczeństwa.

"Cyberdojrzali - bądź mądrzejszy od oszusta”

W 2023 roku Bank Pocztowy rozpoczął współpracę z Komendą Stołeczną Policji. Wspólne działania prewencyjno-edukacyjne przebiegały w kilku obszarach, obejmując m.in.: szkolenie pracowników banku, webinary edukacyjne dla klientów banku w mediach społecznościowych, wspólne konferencje, a także  opracowanie materiałów informacyjnych poruszających tematykę wyłudzeń, cyberprzestępstw oraz fałszowania dokumentów i środków płatniczych. Współpraca stołecznych policjantów z bankiem przyczyniła się do podniesienia umiejętności pracowników w zakresie rozpoznawania metod działania oszustów, a także właściwego reagowania w niebezpiecznych sytuacjach. Działania prewencyjno-edukacyjne przybliżały najnowsze metody działania oszustów: „na Policjanta”, „na listonosza”, „na inwestycje” oraz „na wnuczka”. Prowadzący webinary skupili się także na cyberbezpieczeństwie w sieci oraz na przestępstwach związanych z krajowymi i zagranicznymi środkami płatniczymi.

  • W 2023 roku cykl webinarów zamieszczonych w mediach społecznościowych
    You Tube i Facebook miał 25 000 wyświetleń.
  • W 2024 roku cykl webinarów zamieszczonych w mediach społecznościowych
    You Tube i Facebook miał 343 785 wyświetleń.

„Warszawa chroni”

Władze miasta stołecznego Warszawy opracowały program pod nazwą „Warszawa chroni”, w celu ochrony ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych. To cykl działań służący adaptacji infrastruktury miejskiej w celu przeciwdziałania różnego rodzaju zagrożeniom. Wydział Prewencji stołecznej policji realizował jeden z filarów programu, dotyczący edukacji mieszkańców stolicy w zakresie bezpieczeństwa i to on zainicjował realizację całego projektu, podczas zorganizowanego w dniach 7- 12 października „Tygodnia bezpieczeństwa”. Stołeczni policjanci aktywnie włączyli się w przygotowania.

Do działań organizacyjnych włączeni zostali zarówno funkcjonariusze Wydziału Prewencji KSP, jak i Wydziału Ruchu Drogowego KSP, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji oraz policjanci z warszawskich komend rejonowych. Funkcjonariusze brali udział w opracowaniu ulotek skierowanych do kobiet oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przygotowano również scenariusze filmów edukacyjno-informacyjnych związanych z sytuacjami kryzysowymi oraz realizowano nagrania poszczególnych materiałów filmowych. Kolejnym zadaniem stołecznych policjantów było włączenie się w opracowanie założeń konkursu plastycznego dla dzieci szkół podstawowych o tematyce związanej z funkcjonowaniem służb mundurowych pn. „Służby mundurowe za 100 lat”. Policjanci  z komend rejonowych uczestniczyli także w spotkaniach organizacyjnych z przedstawicielami poszczególnych dzielnic Urzędu m.st. Warszawy przygotowujących się do „Tygodnia bezpieczeństwa” na ich terenie.

Przez cały tydzień przy Pałacu Kultury i Nauki dla mieszkańców dostępny był specjalnie przygotowany namiot, w środku którego oprócz ekspertów z zakresu bezpieczeństwa pracowali policjanci dbający na co dzień o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy. Codziennie ulicami Warszawy jeździł tramwaj promocyjny, w którym na pasażerów czekali m.in. eksperci od spraw bezpieczeństwa i stołeczni policjanci. Była to świetna okazja do rozmów o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Podczas Tygodnia Bezpieczeństwa każdy dzień poświęcony był innej tematyce: bezpieczeństwo na ulicach i monitoring, pokazy pierwszej pomocy, edukacja i ćwiczenia systemu alarmowania, bezpieczeństwo kobiet, konsultacje i bezpieczeństwo nad wodą.

Podsumowaniem „Tygodnia bezpieczeństwa” był zorganizowany w dniu 12 października piknik, na którym obecni byli wszyscy przedstawiciele służb i urzędów realizujących działania. Zaprezentowane zostały wszystkie działania zorganizowane wcześniej w różnych miejscach stolicy. Odbyły się tam pokazy pierwszej pomocy i samoobrony, pokazy sprzętu oraz dystrybucja materiałów edukacyjnych.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Podsumowanie ubiegłego roku w zakresie statystyk dotyczących ruchu drogowego wskazuje na spadek liczby ofiar śmiertelnych w zdarzeniach drogowych, zarówno na terenie miasta st. Warszawy, jak i całego garnizonu stołecznego. W 2024 roku śmierć poniosło 87 osób, a rok wcześniej 103 osoby. Niestety, ten bilans nie wygląda już tak dobrze w przypadku liczby rannych oraz liczby wypadków.

Kolejny rok z rzędu odnotowaliśmy wzrost ogólnej liczby wypadków, a także wzrost liczby osób rannych w tych zdarzeniach. Dane wskazują na wzrosty zarówno w stolicy, jak i całym garnizonie stołecznym. W sumie w 2024 roku odnotowano 1197 wypadków (wzrost o 152). Wzrosła także liczba osób rannych, których w 2024 roku zostało 1353 osób (wzrost o 198).

Odnotowano także tendencję wzrostową w zakresie liczby zatrzymanych praw jazdy. W 2023 roku w całym garnizonie stołecznym zatrzymano ich 3327, zaś w kolejnym roku było ich już 5146. Oznacza to wzrost niemal o 55%. Liczba ujawnionych kierujących bez uprawnień oraz tych, którzy naruszyli sądowy zakaz jazdy, pozostaje na porównywalnym poziomie.

Spadki zostały odnotowane także w obszarze ujawnionych kierujący pod wpływem i po spożyciu alkoholu. Dotyczy to jednakowo przestępstw oraz wykroczeń.

  • Przestępstwa: spadek rok do roku o 23% w Warszawie (758 vs 583 osób) i o ponad 18% spadek w garnizonie (1802 vs 1470 osób).
  • Wykroczenia: spadek rok do roku o 17% w Warszawie i o 14% spadek w garnizonie stołecznym.

W ramach art. 44b kodeksu karnego, od 14 marca w ubiegłym roku jednostki i komórki organizacyjne garnizonu stołecznego Policji tymczasowo zajęły 317 pojazdów mechanicznych.

Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski

 

Powrót na górę strony