Aktualności

16-latek w kryzysie emocjonalnym uratowany

Data publikacji 08.01.2025

Zgłoszenie, które otrzymali policjanci nie pozwalało nawet na chwilę zawahania. Musieli działać szybko, aby uratować nastoletniego chłopca w kryzysie emocjonalnym. Dzięki ich szybkim i zdecydowanym działaniom chłopiec trafił pod opiekę specjalistów.

Wczoraj w godzinach popołudniowych warszawscy policjanci dostali zgłoszenie dotyczące 16-letniego chłopca, który znajduje się w kryzysie emocjonalnym. Policjanci musieli działać szybko i zdecydowanie. Wiedząc, że życie chłopca jest zagrożone na miejsce natychmiast skierowano patrole policji ze Śródmieścia oraz policjantów z Komisariatu Rzecznego.

Policjanci uratowali 16-latka, który trafił pod opiekę wezwanych na miejsce ratowników medycznych. Następnie pogotowie przewiozło chłopca w asyście policjantów do szpitala na badania.

UWAGA!

W przypadku osób w kryzysie emocjonalnym niezwykle ważna jest rozmowa z kimś bliskim. Dzięki niej osoba może nazwać swoje problemy, powiedzieć z czym sobie nie radzi. Jest to niezwykle dla niej ważne, aby w tym momencie druga strona okazała zrozumienie i empatie. Może to zadziałać kojąco, a nawet terapeutycznie.

W kontakcie z osobą w kryzysie emocjonalnym przestrzegaj poniższych wskazówek:

- rozmawiaj spokojnie i łagodnie;

- zadaj pytania: Jak mogę Ci pomóc? Co sprawi, że poczujesz się lepiej? Co dotychczas pomagało Ci w pokonywaniu trudności?;

- pamiętaj, że taka osoba potrzebuje rozmowy, a nie osądzania. Okaż jej zrozumienie;

- zaproponuj wsparcie i swoją uwagę;

- postaraj się, uwolnić ją od negatywnych myśli, np. zaproponuj wyjście na siłownię czy wycieczkę rowerową;

- zaproponuj rozwiązania wyjścia z kryzysu, np. wizyta u specjalisty – możesz też towarzyszyć takiej osobie, jeżeli zwiększyło by to jej poczucie bezpieczeństwa;

- jeżeli nie wiesz co robić, jak zareagować to zadzwoń pod numery telefonów pomocowych i skonsultuj się ze specjalistami, jak możesz pomóc osobie w kryzysie emocjonalnym. Jedną z organizacji, w których można uzyskać zarówno wsparcie, jak i wiedzę dotyczącą pomocy osobom w kryzysie jest portal ,,Życie warte jest rozmowy’’ (www.zwjr.pl).

PAMIĘTAJ! W PRZYPADKU ZAGROŻENIA ŻYCIA ZADZWOŃ POD NUMER ALARMOWY 112

Tekst: sierż. szt. Rafał Markiewicz

Powrót na górę strony