Podsumowanie roku 2024 w Komendzie Stołecznej Policji – logistyka, inwestycje i szkolenia
Nadejście nowego roku to zawsze okazja do podsumowania roku, który już minął. Także w Komendzie Stołecznej Policji nadszedł na to czas. W pierwszej kolejności podsumowujemy kwestie szkoleniowe oraz inwestycje, jakie zostały zrealizowane w ubiegłym roku na terenie garnizonu stołecznego i najważniejsze zakupy poczynione w 2024 roku na potrzeby jednostek i komórek organizacyjnych KSP. Warto wspomnieć, że ubiegły rok to także większe zainteresowanie pracą w Komendzie Stołecznej Policji. Do służby zostało przyjętych ponad 300 nowych policjantów. Istotne były również przeprowadzone na niespotykaną dotąd skalę oględziny pogorzeliska CH Marywilska 44.
Powstanie Ośrodka Szkolenia Policji w Warszawie z siedzibą w Piasecznie to jedno z zadań, jakie w 2024 roku zrealizowała Komenda Stołeczna Policji. Na działający od września ubiegłego roku ośrodek przeznaczono już prawie milion złotych. Kursanci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności w profesjonalnie do tego przygotowanych salach dydaktycznych wyposażonych w sprzęt teleinformatyczny. Inwestycja objęła również powstanie bazy sportowej, m.in. boiska oraz pomieszczenia do podnoszenia sprawności fizycznej, które zostało wyposażone w niezbędny sprzęt, dzięki któremu można było zwiększyć ilość zajęć związanych z podnoszeniem umiejętności technik i taktyki interwencji.
Do tej pory w Ośrodku Szkolenia Policji zostało przeszkolonych 406 policjantów podczas zawodowych kursów aspiranckich i podoficerskich. Uczestniczyli w nich kursanci z w Warszawy, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Jednocześnie ośrodek przygotowuje się do prowadzenia szkoleń zawodowych podstawowych, a także kursów specjalistycznych w 2025. W tym celu są przygotowywane obiekty dydaktyczne, jak również baza noclegowa i profesjonalna strzelnica. Pracownicy ośrodka wspierają się również bazą szkoleniową funkcjonująca w Oddziale Prewencji Policji i Wydziale Doskonalenia Zawodowego.
Szkoleniami i prowadzeniem kursów w ośrodku zajmuje się kadra z doświadczeniem policyjnym zdobywanym w różnych wydziałach i komórkach organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji. Wśród lektorów znajdują się, m.in. policjanci z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym, medycznym. Są to policjanci wywodzący się z Wydziałów Terroru Kryminalnego i Zabójstw, Dochodzeniowo-Śledczego, Doskonalenia Zawodowego, komórek prewencyjnych, patrolowych i operacyjnych.
Podsumowując rok 2024 należy wspomnieć, że w ubiegłym roku zainteresowanych pracą w Komendzie Stołecznej Policji było 1069 osób, które złożyły podania o przyjęcie do służby. W roku 2024 szeregi stołecznej Policji zasiliło 301 nowych policjantów. To więcej niż w roku 2023, kiedy podania o przyjęcie do służby złożyły 784 osoby, a przyjętych do służby zostało 287 nowych policjantów. Na odejście ze służby w ubiegłym roku zdecydowało się 649 policjantów. W porównaniu do roku 2023 to mniej, wtedy bowiem odeszło 1109 policjantów.
Wśród inwestycji zrealizowanych przez Wydział Inwestycji i Remontów KSP w 2024 roku znalazła się budowa i modernizacja obiektów, z których korzystają policjanci z Komendy Rejonowej Policji w Śródmieściu. Ponadto została rozbudowana Komenda Powiatowa Policji w Otwocku wraz z parkingiem i zagospodarowaniem terenu wokół obiektu.
W ubiegłym roku do odnowionych i przebudowanych obiektów przenieśli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KSP. Rozpoczęto także opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej w związku z budową nowych siedzib organizacyjnych Policji wraz z parkingami i garażami podziemnymi przy ul. Włochowskiej.
Realizacja powyższych inwestycji w roku 2024 pochłonęła ponad 21 milionów złotych.
Rok 2024 to także duże zakupy sprzętu transportowego. Komenda Stołeczna Policji zakupiła w ubiegłym roku za kwotę ponad 9,5 miliona złotych 55 pojazdów. Wśród nich znalazły się samochody oznakowane i nieoznakowane w wersji pickup, furgony pojazdy elektryczne, ale również quady i skutery wodne. Na zakup sprzętu zostały przeznaczone pieniądze pochodzące ze środków Programu Modernizacji Policji, Funduszu Wsparcia Policji, Funduszu Pomocy, środków pomocowych NFOŚiGW oraz WFOŚiGW, a także środków budżetowych.
Liczba zakupionych w ubiegłym roku pojazdów ponad trzykrotnie przewyższyła liczbę samochodów zakupionych w roku 2023, kiedy na zakup sprzętu transportowego wydano prawie 3 miliony złotych.
Oprócz sprzętu transportowego w ubiegłym roku Wydział Zaopatrzenia Komendy Stołecznej Policji przeznaczył 160 tysięcy złotych na zakup psów i koni służbowych. Zakup ten wsparł Samorząd m. st. Warszawy, który od lat nie tylko poprzez finansowanie zakupu koni, ale również inwestuje w odpowiedni sprzęt i wyposażenie niezbędne do efektywnego działania służb. Do Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego trafiły dwa psy do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i dwa psy do wyszukiwania zapachu narkotyków. Wydział ten wzbogacił się również o dwa konie służbowe. Kolejny pies do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych trafił do Wydziału Konwojowego, a pies patrolowo – tropiący do Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.
Wśród wydatków, jakie w ubiegłym roku poniósł Wydział Zaopatrzenia znalazły się również te związane z zakupem asortymentu niezbędnego do realizacji oględzin obiektu Marywilska 44. To kwota ponad 300 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że 200 dni od wybuchu pożaru Centrum Handlowego na warszawskiej Białołęce, policjanci z Komendy Stołecznej Policji wraz z Prokuraturą Krajową trwały oględziny terenu 6 hektarów hali, która spłonęła 12 maja tego roku. Poszkodowanych zostało 700 osób, które tego dnia utraciły miejsca pracy i dorobek życia. Celem oględzin było odzyskanie mienia i zabezpieczenie materiału dowodowego, który w dalszej fazie śledztwa prokuraturze oraz biegłym pozwoli na wyjaśnienie przyczyn pożaru. Śledczy zabezpieczyli w sumie 8 bankomatów, 33 sejfy i 48 kasetek. Do rąk właścicieli trafiło blisko 1,9 mln zł, a także blisko 1 kg złota w sztabkach i 3 kg biżuterii.
W roku 2024 do komórek i jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji trafił również niezbędny sprzęt teleinformatyczny, na zakup którego z budżetu Komendy stołecznej Policji, Funduszu Pomocy czy Programu Modernizacji Policji zostało przeznaczone ponad 47 milionów złotych. To głównie zakup urządzeń i sprzętu komputerowego, zakup oprogramowania czy usług telekomunikacyjnych.
Tekst: Edyta Adamus
Zdjęcia: archiwum WKS