Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo w okresie Bożonarodzeniowym
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, ale także okres, w którym wiele osób boryka się z trudnościami szczególnie w związku z mroźną zimową aurą. W tym szczególnym czasie zwracajmy uwagę na dwa istotne zagrożenia związane z wychłodzeniem osób bezdomnych, samotnych i starszych.
Zbliżający się okres zimowy, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, wiąże się z większymi zagrożeniami związanymi z wychłodzeniem dla osób bezdomnych, samotnych i starszych. Apelujemy do wszystkich o czujność, solidarność i odpowiedzialność. Te osoby w okresie zimowym są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z niskimi temperaturami. Prosimy, nie przechodźmy obojętnie obok osób, które mogą potrzebować pomocy.
Policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje-odnajdując takie osoby, zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest, wychodzenie na zewnątrz, będąc pod wpływem alkoholu. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Jeżeli zauważycie Państwo osoby śpiące na ulicy, ławkach, w pustostanach lub innych miejscach, które mogą stwarzać zagrożenie dla ich życia, prosimy o zgłoszenie tego faktu służbom ratunkowym lub organizacjom niosącym pomoc bezdomnym. Każda taka interwencja może uratować życie takiej osoby.
Pamiętajmy również o bezpieczeństwie na drodze. Mamy niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest to grupa osób, która narażona jest na największe obrażenia przy powstałych zdarzeniach drogowych. Zaliczają się do nich piesi, kierujący rowerami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przeprowadzają wzmożone kontrole szczególnie przy przejściach dla pieszych oraz w rejonie przejazdów dla rowerzystów. Wiele zdarzeń powodowanych jest przez wskazaną grupę uczestników, dlatego policjanci zwracają również uwagę na nieprawidłowości w relacji pieszy-rowerzysta. Oczywiste jest, że osoby te mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych czy na drodze rowerowej, jednak należy zawsze pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.
Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są przede wszystkim odblaski, które zwiększają widoczność pieszego czy rowerzysty po zmroku. Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu swoich rowerów czy hulajnóg. Aktualnie panująca aura powinna zmusić nas do zachowania szczególnej ostrożności.
Ponadto podczas świąt często wyjeżdżamy do bliskich. Musimy zrobić wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu auta do zimowych warunków. Przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę). Sprawdźmy również, przed wyjazdem warunki pogodowe, a także zaplanujmy przerwy na trasie, aby kierowca mógł odpocząć.
Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Każda osoba w pojeździe powinna mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych.
Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii.
Przypominamy, że obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12t z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U z 2023 r. poz. 2423)w dniach 25 i 26 grudnia 2024 r oraz 1 stycznia 2025 r. od godz. 08:00 do godz. 22:00.
Podczas Świąt Bożego Narodzenia nad bezpieczeństwem będzie czuwać zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom bądź telefonicznie pod numer 112. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał.
sierż. szt. Patrycja Kondratiuk