Nielegalne wzmacniacze sygnału GSM
Stołeczna Policja przypomina, że nielegalne korzystanie z urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych jest wykroczeniem. Używanie bez wymaganego pozwolenia tzw. wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowej zagrożone jest karą grzywny nawet do 5000 złotych. Nieodpowiedzialne korzystanie z tych urządzeń może nieść za sobą poważne konsekwencje. Powstałe w ten sposób utrudnienia mogą uniemożliwić kontakt ze służbami, gdy zajdzie potrzeba ratowania ludzkiego życia.
Policja przypomina, że nielegalne korzystanie z urządzeń radiowych nadawczo-odbiorczych, tj. wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowej i nadawczo-odbiorczych jest wykroczeniem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami korzystanie z podobnych urządzeń jest wykroczeniem i jest karalne.
Od dnia 10 listopada br. obowiązuje nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. W art. 447 ustawy możemy wyczytać, że:
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny od 500 do 5000 zł.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podmiotem upoważnionym do kontroli w zakresie nielegalnych wzmacniaczy jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.
https://www.uke.gov.pl/blog/wzmacniacze-gsm-co-z-nimi-nie-tak,6.html
https://uke.gov.pl/
Policja informuje o odpowiedzialności karnej z tytułu korzystania z urządzeń wzmacniających sygnał GSM/UMTS/LTE. Prowadzone przez policjantów postępowania wskazują na brak świadomości użytkowników takich urządzeń. Korzystanie ze wzmacniaczy sygnału wymaga stosownego pozwolenia radiowego, a używanie ich bezprawnie podlega zgodnie z art. 447 ust.1 i 2 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej (Dz.U. 2024 poz. 1221) grzywnie w kwocie od 500 do 5000 złotych. Jeżeli użytkownik wzmacniacza działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przypominamy!
Pracujący ,,nielegalnie" wzmacniacz, do którego podłączona jest antena kierunkowa zainstalowana na dachu budynku, zakłóca skutecznie obszar sektora stacji bazowej w odległości nawet kilkuset kilometrów. Funkcjonariusze przypominają, że korzystanie z powyższych urządzeń prowadzi do poważnych następstw w sferze bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz ochrony zdrowia. Zakłócenia skutkować mogą utrudnieniami w łączności telefonicznej tj. zrywanie połączeń, pozbawienie abonentów możliwości wykonywania i odbierania połączeń. Opisane zjawisko zdecydowanie zagraża bezpieczeństwu porządku publicznego oraz ratowaniu ludzkiego życia, poprzez uniemożliwienie kontaktu ze służbami niosącymi pomoc.