Aktualności

Wspólnie zadbajmy o bezpieczne Święta Bożego Narodzenia

Data publikacji 04.12.2024

Zbliżający się okres świąteczno–noworoczny jest czasem szczególnym, kojarzącym się z ciepłem rodzinnych spotkań i radosnych chwil spędzanych z bliskimi. Część z nas czeka daleka podróż, inni będą świętować w domu. Aby cieszyć się świąteczną atmosferą i długo ją wspominać, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Aby ten świąteczny czas był dla nas bezpieczny i upłynął nam spokojnie, bądźmy ostrożni i uważni. Oto kilka rad, które mogą sprawić, że nie padniemy ofiarą złodziei i bezpiecznie dotrzemy do swoich najbliższych.

Złodzieje nie świętują

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla włamywaczy. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć mieszkania bądź domy. Idealnego zabezpieczenia nie ma jednakże, aby ograniczyć ryzyko włamania do minimum, można pomyśleć o zabezpieczeniu swojego dobytku. Takim zabezpieczeniem może być system alarmowy bądź oświetlenie posesji. Opuszczając mieszkanie nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, zasłoniętych okien w ciągu dnia. Poprośmy sąsiadów, aby zwracali uwagę na nasz dobytek i reagowali, gdy zauważą coś niepokojącego. Starajmy się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Dlatego zdjęcia z wyjazdu, starajmy się udostępniać po powrocie do domu.
Gdyby okazało się, że dokonano włamania do Twojego mieszkania bądź domu-niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom Policję.

Uważajcie na oszustów w internecie

Coraz częściej robimy zakupy w internecie. Szczególnie w grudniu ogarnia nas szaleństwo zakupów, jest to wygodna forma robienia zakupów, gdyż nie musimy wychodzić z domu, stać w kolejkach i spędzać wielu godzin na chodzeniu po sklepach. Niestety jak w realnym świecie tak i w wirtualnym możemy paść ofiarami oszustów. Aby robienie takich zakupów było możliwie bezpieczne, przede wszystkim korzystajmy ze sprawdzonych i znanych portali internetowych. Sprawdźmy opinie o danym sklepie, a także czy podany jest adres siedziby sklepu i numer kontaktowy. Wtedy w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości możemy nawiązać kontakt. W przypadku płacenia kartą kredytową sprawdźmy, czy połączenie jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki https. Jedną z bezpieczniejszych opcji opłacenia zakupu jest możliwość płatności przy odbiorze. Szczególną czujność powinny wzbudzić w nas aukcje internetowe, na których nie ma opinii o sprzedającym, bądź gdy są one negatywne. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Jeżeli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, bądź inny przedmiot niż ten, który zamówiliśmy natychmiast,zadzwońmy na policję. Wtedy przesłana przez oszusta paczka i korespondencja będą stanowiły dowód przestępstwa.

Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w okresie przedświątecznym

Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy        w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Nadto nie przechowujmy dużych kwot pieniędzy w jednym miejscu, najlepiej banknoty trzymajmy w różnych miejscach np. część w kieszeni spodni a częśc w torebce.  Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. 


Wybierając się w podróż, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Podczas świąt często wyjeżdżamy do bliskich. Musimy zrobić wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu auta do zimowych warunków. Przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę). Sprawdźmy również, przed wyjazdem warunki pogodowe, a także zaplanujmy przerwy na trasie, aby kierowca mógł odpocząć. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych.
Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii.


Uwzględniając powyższe rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby na te nadchodzące święta Bożego Narodzenia dojechać bezpiecznie na miejsce.

Policjanci będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem


Podczas Świąt Bożego Narodzenia nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom bądź telefonicznie pod numer 112. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał.

 

 

sierż.szt. Patrycja Kondratiuk

Powrót na górę strony