Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakaz latania dronem w dniu 11 listopada

Data publikacji 09.11.2024

W związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeń mających związek z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada Komenda Stołeczna Policji w porozumieniu ze Służbą Ochrony Państwa wprowadzają ograniczenia w lotach bezzałogowych statków powietrznych nad Warszawą. Strefa ograniczona o symbolu EPR959 obowiązywać będzie 11 listopada 2024 g. w godz. 6.00, do północy. Złamanie przepisów ruchu lotniczego grozi operatorowi drona surowymi konsekwencjami.

Komenda Stołeczna Policji przypomina o najważniejszych wytycznych i obowiązkach pilotów BSP (bezzałogowych statków powietrznych) oraz sankcjach karnych grożących za nieprzestrzeganie przepisów prawa lotniczego. W dniu 11 listopada od wczesnych godzin porannych do północy nad terytorium znacznej części stolicy będzie obowiązywał całkowity zakaz wykonywania lotów z wyłączeniem

  • lotów lotnictwa państwowego,
  • lotów statków powietrznych wykonywanych po uzgodnieniu z zarządzającym strefą
  • statków należących do zarządzającego strefą

Strefa zakazu obejmuje wysokość pionową od poziomu gruntu do 690 metrów (2264 ft) oraz tworzy okrąg o promieniu 5 000 metrów, gdzie jako środek okręgu wyznaczono Centrum Nauki Kopernik ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Oznacza to, że wyznaczona strefa z zakazem lotów orientacyjnie sięga do:

  • od północy, skrzyżowanie ulic Gilarska/Rolanda
  • od południa, skrzyżowanie Niepodległości/Odyńca
  • od zachodu, wysokość mostu Siekierkowskiego
  • od wschodu,  Al. Prymasa Tysiąclecia wysokość ul. Obozowa

Konsekwencje prawne i sankcje za nieprzestrzeganie przepisów

Każdy, kto lata dronem, albo ma taki zamiar musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, jakie ciążą na każdym pilocie bezzałogowego statku powietrznego i odpowiedzialności karnej za złamanie przepisów. Zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. A ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze:

kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

Tej samej karze podlega, kto, nie dopełniając ciążącego na nim obowiązku, dopuszcza do popełnienia czynów określonych w ust.1. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku".

 

Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski

Powrót na górę strony