Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczny policjant oddał szpik swojemu „genetycznemu bliźniakowi”

Data publikacji 30.07.2024

Starszy posterunkowy Jakub Chromiec z Komisariatu Policji Warszawa Ursus podarował innemu człowiekowi szansę na drugie życie. Po prawie 7 latach od rejestracji w bazie dawców szpiku dowiedział się, że może pomóc swojemu „genetycznemu bliźniakowi”. Bez wahania podjął decyzję o przekazaniu swoich komórek macierzystych. Zabieg przebiegł pomyślnie, a organizm biorcy pozytywnie przyjął podarowane przez policjanta komórki.

Młody policjant na co dzień pełni służbę w Komisariacie Policji Warszawa Ursus w Ogniwie Patrolowo- Interwencyjnym. Do jego codziennych obowiązków należy m.in. dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy.

Będąc jeszcze uczniem, w 2017 roku w trakcie akcji charytatywnej organizowanej szkole, do której uczęszczał, zarejestrował się do bazy fundacji DKMS. Wtedy też właśnie pobrany został od niego materiał genetyczny.

Po prawie 7 latach otrzymał informację, że został odnaleziony jego „bliźniak genetyczny”, który pilnie potrzebuje pomocy. Bez wahania podjął decyzję o rozpoczęciu procedury ratującej życie i zdrowie. St. post. Jakub Chromiec został poddany kompleksowym badaniom, aby potwierdzić stuprocentową zgodność genetyczną z mężczyzną będącym w potrzebie. Dwa tygodnie później policjant dowiedział się o pełnej zgodności. Po potwierdzeniu stanu zdrowia kwalifikującego do zabiegu zdecydował się na oddanie szpiku metodą z krwi obwodowej, która wymagała odpowiedniego przygotowania. Jednym z elementów przygotowania do oddania szpiku wskazaną metodą było przyjmowanie zastrzyków zwiększających wzrost krwinek, które docelowo miały być przekazane jego „bliźniakowi”. Mimo ryzyka wiążącego się ze stosowaniem specjalnych zastrzyków i ich skutków ubocznych młody policjant nie zrezygnował z chęci pomocy drugiemu człowiekowi.

Po zakończonej kuracji zastrzykowej, 3 lipca, zgłosił się do specjalistycznej kliniki, w której zostały pobrane od niego komórki macierzyste. Około 5-godzinny zabieg przebiegł bezpiecznie, pomyślnie i bezboleśnie dla dawcy.

St. post. Jakub Chromiec po udanym zabiegu otrzymał legitymację oraz odznakę „Dawcy Przeszczepu”. Dzień po oddaniu komórek macierzystych usłyszał wspaniałą wiadomość o przyjęciu się komórek w organizmie jego „genetycznego bliźniaka”, którym okazał się dorosły mężczyzna – obywatel Niemiec.

Jak sam podkreślił policjant: „To wspaniałe uczucie żyć ze świadomością, że przyczyniłem się do uratowania życia innemu człowiekowi. Każdy dawca powinien być z siebie dumny, ponieważ nie ma nic cenniejszego od podarowania nadziei rodzinie, bliskim biorcy na życie. Jeśli będę miał możliwość ponownego uratowania życia – zrobię to bez wahania”.

Gratulujemy naszemu koledze, który wykazał się niebywałą empatią i chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

  • St. post. Jakub Chromiec
  • Odznaka i legitymacja "Dawcy Przeszczepu"
  • St. post. Jakub Chromiec
Powrót na górę strony