Aktualności

Bezpieczniejsze przewozy dzięki porozumieniu

Data publikacji 10.07.2024

Porozumienie dotyczące realizacji zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, a także porządku publicznego w ruchu drogowym na terenie miasta stołecznego Warszawy podpisali dziś prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski i komendant stołeczny policji insp. Dariusz Walichnowski. Szefowie obu instytucji spotkali się w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji. W wydarzeniu uczestniczyli również minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak i komendant główny policji insp. Marek Boroń.

Zanim doszło do podpisania porozumienia prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę na dobrą współpracę Warszawy z policją, jak również podkreślił, że dotychczas podejmowane działania dla bezpieczeństwa mieszkańców i gości przybywających do stolicy są zasadne i będą kontynuowane: - jakiś czas temu podjąłem decyzję, aby przyjąć program „Warszawa chroni” po to, aby przygotować się na każde zagrożenie, czy to ewentualne ataki na nasze cyberbezpieczeństwo, czy to zabezpieczenie dodatkowych ujęć wody, czy też zabezpieczenie infrastruktury krytycznej, czy wzmocnienie naszego systemu monitoringu, bo to jest niesłychanie istotne (…) Dbamy o bezpieczeństwo miasta wieloaspektowo, dlatego bardzo się cieszę, że możemy podpisać tę umowę, która przełoży się na bezpieczeństwo na drogach m. st. Warszawy, mówimy tutaj o dodatkowych kontrolach kierowców, którzy biorą odpłatną odpowiedzialność za pasażerów. W ostatnich latach mieliśmy w tym zakresie sporo nieprawidłowości i dlatego tę współpracę zacieśniamy.

Podpisanie porozumienia poprzedziło wystąpienie ministra spraw wewnętrznych i administracji, koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka, który zwrócił uwagę na ważny aspekt, jakim jest współpraca z samorządem, różnego rodzaju działania podejmowane dla bezpieczeństwa obywateli, poczynając od kontroli pojazdów, dbania o bezpieczeństwo w wakacje, po prace nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej: - to porozumienie to kolejny z konkretów, który jest podejmowany przez miasto i policję na rzecz innych osób: gości, turystów, mieszkańców Warszawy, aby czuli się bezpiecznie. (…) Ustawa o ochronie ludności, nad którą pracujemy to projekt, który zrewolucjonizuje ochronę ludności w Polsce. Zakładamy bardzo dużą rolę samorządów, jeśli chodzi o ochronę ludności. Przewidujemy w ramach tego programu budowę schronów. (…) To ma być długofalowy, głęboki, ważny program, który sprawi, że Polska będzie coraz odporniejsza na zagrożenia.

Motto polskiej Policji „Pomagamy i Chronimy” ma dzisiaj zastosowanie w sposób realny – zaznaczył komendant główny policji, insp. Marek Boroń: - podpisanie porozumienia wskazuje na to, jak ważna dla nas jest współpraca pomiędzy policją a samorządem. Codziennie wspólnie dbamy o bezpieczeństwo wszystkich Polaków.

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo wypowiedział się komendant stołeczny policji insp. Dariusz Walichnowski, który podkreślił dobrą współpracę z Warszawą, pod kątem przeprowadzania wspólnych działań, m.in. kontroli, działań edukacyjnych, czy zapewnienia bezpieczeństwa na ulicach i w miejscach wypoczynku. – Dbałość o bezpieczeństwo powinno odbywać się w ramach koalicji. To nie tylko policja i inne służby mundurowe stoją na straży bezpieczeństwa i je kształtują na co dzień. Dzięki samorządom taka koalicja jest możliwa i to ona jest gwarantem tego, że o to bezpieczeństwo będziemy dbali profesjonalnie. To porozumienie, które zawieramy jest jednym z przejawów tego, że o bezpieczeństwo dbamy i staramy się dbać w sposób interdyscyplinarny, a to jest niezwykle ważne.

Głównym założeniem porozumienia podpisanego dziś w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji pomiędzy prezydentem miasta stołecznego Warszawy a komendantem stołecznym policji jest współpraca obu instytucji związana z kontrolą przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób oraz prowadzących szkolenia praktyczne z nauki jazdy, jak i pojazdów przeznaczonych do tego celu.

W ramach zawartego dziś porozumienia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przy udziale pracowników Urzędu m.st. Warszawy odpowiedzialnych za wydawanie licencji będą kontrolowali tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z przewozem osób, szczególnie posiadających licencję taksówkarza, a także tych posiadających licencję na krajowy transport drogowy.

Podobna współpraca będzie dotyczyła kontroli osób, które prowadzą szkolenia praktyczne z nauki jazdy i pojazdów przeznaczonych do tego celu. Umożliwi to ujawnianie osób wykonujących tę usługę bez ważnych uprawnień lub niesprawnym technicznie pojazdem.

Porozumienie to ma na celu realizację zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, a także porządku publicznego w ruchu drogowym na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Według danych Urzędu m.st. Warszawy usługi przewozowe świadczy obecnie 30 tysięcy pojazdów. W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z usług przewozowych samochodem osobowym czy taksówką istnieje potrzeba ciągłego nadzoru nad tego rodzaju przedsiębiorcami. Dlatego policjanci na mocy porozumienia z miastem sprawdzają legalność przewozu osób samochodem osobowym i taksówką przy wykorzystaniu zamówień usługi przewozu za pomocą „aplikacji mobilnych”.

 

Tekst: Edyta Adamus

Zdjęcia: Marek Szałajski, Daniel Niezdropa

Film: mł. asp. Jacek Sobociński

Film Porozumienie pomiędzy Prezydentem m.st. Warszawy a Komendantem Stołecznym Policji.mp4

Pobierz plik Porozumienie pomiędzy Prezydentem m.st. Warszawy a Komendantem Stołecznym Policji.mp4 (format mp4 - rozmiar 33.61 MB)

Powrót na górę strony