Aktualności

Policyjne zabezpieczenie wizyty prezydenta Ukrainy

Data publikacji 08.07.2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał z oficjalną wizytą w Warszawie. Towarzyszył mu Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Policjanci z Komendy Stołecznej Policji wspierani przez policjantów z innych garnizonów zabezpieczali wizytę, podczas której Prezydent Ukrainy spotkał się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą oraz Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem. Poniżej wideorelacja z zabezpieczenia tej wizyty w stolicy naszego kraju.

Wizytę prezydenta Ukrainy wraz z towarzyszącymi mu gośćmi zabezpieczali policjanci z Warszawy, wspomagani przez funkcjonariuszy ze wszystkich komend wojewódzkich w Polsce, a także Komendy Głównej Policji. Policjanci uczestniczyli nie tylko w organizacji tras przejazdów i ich zabezpieczeniu, realizowali także pilotaże kolumn VIP-ów, ochraniali miejsca pobytu gości, a także podobnie jak każdego dnia dbali o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy, w tym informując ich o aktualnych utrudnieniach w przemieszczaniu się ulicami Warszawy. Przygotowania do wizyty prowadzone były z wyprzedzeniem. Zakres obowiązków spoczywających na policjantach był bardzo szeroki, a ranga wydarzenia stanowiła dodatkową mobilizację. Ważnym elementem zabezpieczania było niewątpliwie rozpoznanie minersko-pirotechniczne.

W asyście kolumn VIP-ów brali udział policjanci ruchu drogowego, pod ich bezpośrednim nadzorem pozostawały również wszystkie skrzyżowania znajdujące się na trasach przejazdów. Funkcjonariusze prewencji czuwali nad bezpieczeństwem wzdłuż ulic, którymi przemieszczały się kolumny samochodów oraz w okolicach miejsc, w których przebywali goście, między innymi Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ambasady Ukrainy, Lotniska im. Chopina Warszawa-Okęcie. Służbę pełnili również kryminalni, którzy po cywilnemu patrolowali miasto, a także policyjni kontrterroryści z Komendy Stołecznej i Komendy Głównej Policji.

W Komendzie Stołecznej Policji powołano specjalny sztab, koordynujący całość policyjnych działań. To tutaj spływały informacje od dowódców poszczególnych oddziałów, tutaj również na bieżąco analizowano wszystkie informacje i podejmowano decyzje. Zapewniony został stały, bezpośredni kontakt oraz współpraca ze Służbą Ochrony Państwa i innymi służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo na terenie miasta.

W trakcie prowadzonych działań nie odnotowano żadnych poważnych incydentów związanych z zabezpieczeniem wizyty naszych gości.

 

Film: podkom. Rafał Rutkowski, sierż. szt. Rafał Markiewicz, podkom. Jacek Wiśniewski, mł. asp. Jacek Sobociński, mł. asp. Kamil Sobótka

Film Wizyta prezydenta Ukrainy

Pobierz plik Wizyta prezydenta Ukrainy (format mp4 - rozmiar 42.76 MB)

Powrót na górę strony