Aktualności

Bezpiecznie wakacje – Uwaga na wysokie temperatury

Data publikacji 15.07.2024

Pierwsze dni wakacji przywitały nas, wyczekiwaną zwłaszcza przez dzieci i młodzież, słoneczną, upalną pogodą. Aby lejący się z nieba żar był wyłącznie powodem radości, zabawy i dobrego samopoczucia nie powinniśmy lekceważyć pozornie sprzyjającej nam aury. Policjanci apelują, aby podczas dni z tak wysokimi temperaturami nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt.

Upalne dni, gdy temperatura powietrza przekracza +30°C towarzyszą nam od kilku dni. Podobnie według prognoz będzie w ten weekend w całym kraju. Policjanci apelują, aby podczas dni z tak wysokimi temperaturami nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. W takich sytuacjach wnętrze pojazdu bardzo mocno się nagrzewa, co może zagrażać ich życiu i zdrowiu. Policjanci apelują również o to, aby w trakcie upałów dobrze przygotować się do jazdy samochodem.

Przypominamy, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne osób starszych i dzieci - nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży. Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać ani dzieci, ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na chwilę. W samochodzie stojącym w pełnym słońcu panuje tak wysoka temperatura, że dziecko czy zwierzę narażone jest na utratę zdrowia a nawet życia.

Podczas podróży:

  • bądź wypoczęty,
  • zadbaj o właściwą temperaturę wewnątrz pojazdu,
  • pamiętaj o zabraniu wody,
  • zaplanuj swoją trasę,
  • rób przerwy w podróży,
  • uwzględnij porę dnia, miejsca wypoczynku,
  • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów: drżenie, potliwość, zawroty głowy – w przypadku złego samopoczucia przerwij jazdę i w miarę potrzeby zwróć się o pomoc do lekarza.

W czasie podróży, jak również w trakcie letniego wypoczynku, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, kieruj się zdrowym rozsądkiem i postępuj w taki sposób, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia.

Upał w mieście- jak sobie radzić?

Niezależnie jak podróżujemy pamiętajmy, aby zabrać ze sobą coś do picia. Jeśli musimy ruszyć się z domu, butelka wody powinna być nieodzownym elementem naszego wyposażenia. Podczas gaszenia pragnienia pamiętajmy o naszych czworonogach. W przypadku piechura niezbędne jest nakrycie głowy. Jeśli bliscy lub znajomi nam seniorzy mieszkają sami utrzymujmy z nimi kontakt, choćby telefoniczny. W przypadku pozyskania informacji o złym, wynikającym z upału stanie zdrowia, nie zwlekajmy z powiadomieniem lekarza. Rozglądajmy się na ulicach, czy przyjemny dla nas upał nie jest przyczyną zmartwienia dla innych, potrzebujących pomocy osób.

W stolicy, jak co roku w wybranych miejscach zostały zamontowane zraszacze, które przyniosą mieszkańcom ochłodę w najbliższych upalnych dniach oraz nawilżą powietrze. Mieszkańcy mogą ponownie uzupełnić puste naczynie wodą z poidełek montowanych przez stołeczny Zarząd Zieleni. Wykaz punktów z umiejscowieniem poidełek oraz kurtyn ze zraszaczami wodnymi na terenie Warszawy znajduje się na stronie https://um.warszawa.pl/-/warszawa-podczas-upalow. Warto się z nim zapoznać, bo może przynieść ulgę.

Nie bądź obojętny! Podczas upałów zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy: dziecko czy zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie czy starsza osoba, która zasłabła na skutek wysokiej temperatury powietrza. W takiej sytuacji poinformujmy odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

tekst. podkom. Jacek Wiśniewski/ KGP/ Miasto st. Warszawa

Foto: Miasto st. Warszawa

Powrót na górę strony