Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Atestacja policyjnych koni służbowych i kandydatów na jeźdźców

Data publikacji 22.06.2024

Policja konna jest nieodłącznym elementem wielu jednostek policyjnych na całym świecie, w tym również w Polsce. W ramach swojej służby konie policyjne muszą być odpowiednio wyszkolone, zdrowe i gotowe do wykonywania swoich obowiązków w różnorodnych warunkach. Atestacja to proces, który ma na celu zapewnienie tych standardów.

W dniach 19-20 czerwca 2024 roku w Komendzie Stołecznej Policji przeprowadzona została atestacja ośmiu koni służbowych. W trakcie tego wydarzenia można było zobaczyć wspólne działania policji konnej z pododdziałami zwartymi funkcjonariuszy prewencji, co pozwalało na ocenę współpracy między różnymi jednostkami.

Dodatkowo, przeprowadzono egzamin dla dwóch kandydatów na jeźdźców. Przyszli jeźdźcy, po odbyciu podstawowego szkolenia, będą pełnili służbę w komórce konnej, co jest kluczowe dla zapewnienia stałego dopływu wykwalifikowanych funkcjonariuszy do tej specjalistycznej komórki.

Do ostatnich atestów przystąpiły konie rasy śląskiej oraz jeden koń rasy szlachetnej półkrwi. Są to konie zimnokrwiste, które charakteryzują się spokojnym i zrównoważonym usposobieniem oraz masywną budową, co budzi większy respekt. Takie cechy są niezwykle ważne dla koni policyjnych, które muszą być zdolne do pracy w stresujących i wymagających warunkach.

Koń służący w policji musi spełniać szereg wymagań:
    1. Odporność na stres: Konie nie mogą bać się huków, strzałów ani innych agresywnych zachowań, które mogą wystąpić podczas zabezpieczania imprez masowych.
    2. Posłuszeństwo: Muszą być posłuszne jeźdźcowi i wykonywać wszystkie polecenia policjanta, co jest kluczowe dla skuteczności działań policyjnych.
    3. Zrównoważone usposobienie: Konie muszą być spokojne i zrównoważone, aby nie stanowić zagrożenia ani dla siebie, ani dla otoczenia.

W stołecznej policji służy 18 koni, które razem ze swoimi opiekunami pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy. Wszystkie osiem koni, które przystąpiły do atestacji, spełniają wymagane standardy, co oznacza, że są one w pełni gotowe do dalszej służby.
Atestacja koni policyjnych oraz kandydatów na jeźdźców to ważny element utrzymania wysokiej jakości służby w jednostkach konnych policji. Dzięki takim procedurom, stołeczna policja może zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, wykorzystując do tego zarówno odpowiednio wyszkolone konie, jak i wykwalifikowanych jeźdźców.

Film Atestacja_koni.mp4

Pobierz plik Atestacja_koni.mp4 (format mp4 - rozmiar 37.2 MB)

Powrót na górę strony