Aktualności

WARTO JEST ROZMAWIAĆ

Data publikacji 11.06.2024

Rozmowa o myślach samobójczych to szansa na szczerą komunikację oraz udzielenie pomocy. Jest to również pierwszy bardzo ważny krok umożliwiający wsparcie osoby w kryzysie. Empatyczna rozmowa może zadziałać kojąco, a nawet terapeutycznie – osoba cierpiąca widzi, że nie musi sama zmagać się ze swoimi problemami.

W przypadku osób, które mają myśli samobójcze niezwykle ważna jest rozmowa z kimś bliskim. Dzięki niej osoba w kryzysie, może nazwać swoje problemy, powiedzieć z czym sobie nie radzi. Jest to niezwykle dla niej ważne, aby w tym momencie druga strona okazała zrozumienie i empatie. Może to zadziałać kojąco, a nawet terapeutycznie.

Jest wiele mitów na temat samobójstw. Jednym z nich jest to, że osoby przejawiające zachowania autodestrukcyjne, chcą umrzeć za wszelką cenę. Większość takich osób ,,zawieszona’’ jest między chęcią życia i śmierci, która istnieje w nich równocześnie. Właśnie dlatego tak ważna jest szczera rozmowa i wsparcie osób najbliższych. To często pierwszy krok umożliwiający wsparcie osoby w kryzysie.

W kontakcie z osobą w kryzysie suicydalnym przestrzegaj poniższych wskazówek:

- rozmawiaj spokojnie i łagodnie;

- zadaj pytania: Jak mogę Ci pomóc? Co sprawi, że poczujesz się lepiej? Co dotychczas pomagało Ci w pokonywaniu trudności?;

- pamiętaj, że taka osoba potrzebuje rozmowy, a nie osądzania. Okaż jej zrozumienie;

- zaproponuj wsparcie i swoją uwagę;

- postaraj się, uwolnić ją od negatywnych myśli, np. zaproponuj wyjście na siłownię czy wycieczkę rowerową;

- zaproponuj rozwiązania wyjścia z kryzysu, np. wizyta u specjalisty – możesz też towarzyszyć takiej osobie, jeżeli zwiększyło by to jej poczucie bezpieczeństwa;

- jeżeli nie wiesz co robić, jak zareagować to zadzwoń pod numery telefonów pomocowych i skonsultuj się ze specjalistami, jak możesz pomóc osobie w kryzysie suicydalnym. Jedną z organizacji, w których można uzyskać zarówno wsparcie, jak i wiedzę dotyczącą pomocy osobom w kryzysie jest portal ,,Życie warte jest rozmowy’’ (www.zwjr.pl).

PAMIĘTAJ! W PRZYPADKU ZAGROŻENIA ŻYCIA ZADZWOŃ POD NUMER ALARMOWY 112

 

Tekst: sierż. szt. Rafał Markiewicz

Film: sierż. szt. Rafał Markiewicz

Link do filmu na YouTube: https://youtu.be/QaaQWoFDJbE

W filmie wykorzystano muzykę z: https://www.universalproductionmusic.com/pl-pl

Film WARTO JEST ROZMAWIAĆ

Opis filmu: WARTO JEST ROZMAWIAĆ

Pobierz plik WARTO JEST ROZMAWIAĆ (format mp4 - rozmiar 36.9 MB)

Powrót na górę strony