Aktualności

"Dzień Kandydata" dla uczniów klas mundurowych

Data publikacji 29.05.2024

Wczoraj, w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie odbył się „Dzień Kandydata” dla uczniów klas mundurowych, którego tematem było promowanie zawodu policjanta. W wykładzie i zajęciach praktycznych, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, uczestniczyło ponad 100 osób.

Sekcja ds. Doboru Wydziału Kadr Komendy Stołecznej Policji zorganizowała „Dzień Kandydata”, aby promować zawód policjanta.

Do udziału w tym wydarzeniu zgłosiły się następujące szkoły:

  • I Liceum Ogólnokształcące PUL Wołomin im. 111 Eskadry Myśliwskiej,
  • Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie,
  • Zespół Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie,
  • Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim,
  •   LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Program, który został przygotowany dla uczniów, był bogaty i różnorodny. Dzień zaczął się o godz. 9:30 od wykładu dotyczącego procedury rekrutacyjnej do służby w Policji oraz przedstawienia filmów prezentujących wydziały Komendy Stołecznej Policji.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Rozpoczęliśmy atrakcją, jaką był pokaz umiejętności psów służbowych z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Instruktorzy wraz z opiekunami przygotowali dla naszych gości pokaz sprawności użytkowej policyjnych czworonogów oraz prezentację sprzętu do ich tresury.

Następnie funkcjonariusz z wydziału ruchu drogowego przedstawił, jak wyglądają sygnały wykonywane przez policjanta podczas kierowania przez niego ruchem drogowym.

Kolejno została zaprezentowana musztra paradna z podkładem muzycznym kompanii reprezentacyjnej oddziału prewencji.

Funkcjonariusze z sekcji bojowej samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy w warunkach bojowych oraz pokaz dynamiczny – zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy, natomiast sekcja pirotechniczna pokazała,  jak postępują w przypadku ujawnienia paczki niewiadomego pochodzenia.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się pokaz technik samoobrony i obezwładniania osób przy wykorzystaniu środków przymusu bezpośredniego będącego na wyposażeniu Policji, znaleźli się również śmiałkowie, którzy sami spróbowali obezwładnić swoich rówieśników.

Po wszystkich ciekawych pokazach uczniowie mogli obejrzeć dostępne radiowozy policyjne oraz poczuć się jak prawdziwy policjant. Następnie goście zostali zaproszeni do stoisk promocyjnych:

- samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego, gdzie mogli zobaczyć różne rodzaje broni,

- sekcji ds. doboru, gdzie mogli zadać nurtujące ich pytania dotyczące rekrutacji,

- oddziału prewencji, gdzie mogli przymierzyć sprzęt PZ, który jest wykorzystywany podczas zabezpieczeń,

- laboratorium kryminalistycznego oraz wydziału dochodzeniowo-śledczego, gdzie uzyskali informacje nt. techniki kryminalistycznej (np. na czym polega daktyloskopowanie i zabezpieczanie niektórych śladów).

Specjalnie dla naszych gości w hali sportowej przygotowaliśmy tor przeszkód z możliwością przystąpienia do testu sprawności fizycznej.

Mamy nadzieję, że na czas „Dnia Kandydata” oddział prewencji zamienił się w pełną atrakcji przestrzeń, a młodzież i nauczyciele mogli zdobyć wiele przydatnych do codziennego funkcjonowania informacji. 

Spotkanie z uczniami było doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta i przybliżenia młodzieży służby w Policji. Bycie policjantem to przede wszystkim służba i obowiązek, ale także zaszczyt. Takie przesłanie towarzyszyło nakreśleniu wizji tego zawodu przez naszych specjalistów i ekspertów podczas „Dnia Kandydata”.  

Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu zaciekawiliśmy młodzież naszą formacją i również przekonaliśmy ich do wstąpienia w nasze szeregi. 

Do zobaczenia!

 

 

Tekst: podkom. Irmina Retmaniak

Film: sierż. szt. Rafał Markiewicz

  • Dzień kandydata dla uczniów klas mundurowych
  • Dzień kandydata dla uczniów klas mundurowych
  • Dzień kandydata dla uczniów klas mundurowych
  • Dzień kandydata dla uczniów klas mundurowych
  • Dzień kandydata dla uczniów klas mundurowych

Film DZIEN_KANDYDATA_NA_OPP__2_.mp4

Pobierz plik DZIEN_KANDYDATA_NA_OPP__2_.mp4 (format mp4 - rozmiar 36.89 MB)

Powrót na górę strony