Aktualności

Bezpieczeństwo na wodzie

Data publikacji 28.06.2024

W związku ze sprzyjającymi prognozami pogody apelujemy o rozwagę i zadbanie o bezpieczeństwo nasze, bliskich oraz osób postronnych w trakcie wypoczynku nad wodą.

Zapowiadająca się słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo i miłe wspomnienia z wypoczynku.

Funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

 • Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Z policyjnych statystyk wynika, że do największej liczby utonięć dochodzi w miejscach niestrzeżonych, lecz nie zabronionych. W następnej kolejności wypadki utonięć występują podczas kąpieli w miejscach zabronionych, ogólnie pojętej  nieostrożności nad wodą oraz braku rozwagi w czasie łowienia ryb.

 • Ogólnie pojęta nieostrożność nad wodą dotyczy zwłaszcza:  kąpieli w miejscach niestrzeżonych, wskakiwania do wody bez schłodzenia ciała, wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających,  kąpieli w wodzie nieznanej, odpływania daleko od brzegu, kąpieli po zmroku lub podczas ograniczonej widoczności, nieznajomości zasad korzystania ze sprzętu pływającego, nieznajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie.

 • Statystyki policyjne wskazują, że do największej liczby utonięć dochodzi na rzekach. Kolejnym niebezpiecznym miejscem, gdzie odnotowano najwyższą liczbę utonięć są jeziora. Najwięcej zagrożeń dotyczących tonięcia policjanci odnotowali w godzinach popołudniowych. Zdarzenia najczęściej dotyczyły osób powyżej 50 roku życia oraz osób w przedziale wiekowym pomiędzy 31-50 rokiem życia. 

 • Nie spożywaj alkoholu w miejscach publicznych takich jak plaża. Pamiętaj, na nowo otwartym Moście pieszo-rowerowy w Warszawie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym bądź powietrznym po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze aresztu lub grzywny nie niżej niż 2500 złotych. 

 • Szlak wodny to też droga! Przestrzegaj znaków na wodzie, bądź uprzejmy, pamiętaj o zasadzie ruchu prawostronnego.  Pamiętaj, jeśli znajdujesz się na mniejszej jednostce pływającej z większą możliwością manewru, ustąp pierwszeństwa.

 • Zadbaj o prawidłowe wyposażenie na łodzi czy statku.  Statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodne z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku kiedy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających. Zgodnie z Ustawą o Żegludze Śródlądowej statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego.

 • BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE
  BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE
 • BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE
  BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE
 • BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE
  BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE

Film BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE

Opis filmu: BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE

Pobierz plik BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE (format mp4 - rozmiar 42.45 MB)

Powrót na górę strony