Majówka to czas wyczekiwanego urlopu. Zadbajmy, aby miło zapisał się nam w pamięci
Kierując się dewizą, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych stosujmy się do kilku zasad, które uchronią w szczególności nasze mienie przed nieproszonym "gościem".
Skala działań prewencyjnych w garnizonie stołecznym, jak i w całym kraju jest ogromna i nie ogranicza się tylko do kontroli kąpielisk, dróg, czy miejsc przebywania urlopujących się ludzi. Policjanci dbają również o bezpieczeństwo osób pozostających w miejscu zamieszkania. Przeprowadzają kontrole miejsc gromadzenia się osób, dzieci i młodzieży, sprawdzają ich bezpieczeństwo i stan trzeźwości. Dodatkowym nadzorem objęte zostają sklepy monopolowe weryfikując, czy przypadkiem nie dochodzi do sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim, za co przewidziane są sankcje, włącznie z możliwością utraty licencji na sprzedaż alkoholu.
Kierując się dewizą, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych stosujmy się do kilku zasad, które uchronią w szczególności nasze mienie przed nieproszonym "gościem".
- Pamiętajmy o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Włamania są „plagą” w okresach wzmożonych wyjazdów urlopowych. Zadbajmy o sprawdzenie stanu technicznego naszych drzwi, zamków, okien, ogrodzeń, furtek, domofonów czy monitoringu. Sprawność powyższych rzeczy może uniemożliwić wtargnięcie włamywacza na naszą posesję lub do naszego domu. Zakręćmy zawory z wodą i gazem, wyłączmy niepotrzebny sprzęt elektroniczny. Tym sposobem unikniemy np. zalania sąsiadujących z nami mieszkań.
- Nie umieszczajmy w mediach społecznościowych żadnych informacji o planowanym wyjeździe i czasie naszej nieobecności. Jest to informacja dostępna również dla potencjalnego włamywacza informująca go, że nikogo nie ma w domu. Poprośmy życzliwego sąsiada, aby zwracał uwagę na nasze mieszkanie zbierając ulotki reklamowe z wycieraczki i ze skrzynki pocztowej. Zostawmy mu swój telefon kontaktowy i klucze. W razie zauważenia czegoś niepokojącego lub stwierdzenia jakiejś awarii będzie mógł zareagować w odpowiedni sposób, umożliwiając nam tym samym spokojny wypoczynek.
- Zabezpieczmy w odpowiedni sposób naszą biżuterię, pieniądze lub inne cenne rzeczy. Nie zostawiajmy ich na wierzchu ułatwiając tym samym "łatwą" kradzież. Powinny one być przechowywane w miejscu ukrytym i niedostępnym. Gotówkę, czy biżuterię można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczne. Unikajmy również noszenia portfela, kluczy i dokumentów w jednej kieszeni, które łatwo ukraść. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, co ułatwi wypłacenie twoich zgromadzonych środków pieniężnych. Jeśli masz przy sobie większą gotówkę, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdziel ją i pochowaj w różnych torbach, co zmniejszy ryzyko ewentualnej utraty wszystkich środków pieniężnych.
podkom. Jacek Wiśniewski