Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wybory samorządowe 2024

Data publikacji 06.04.2024

7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe 2024. Policjanci na terenie garnizonu stołecznego będą prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych. Oprócz zabezpieczenia prewencyjnego policjanci będą reagowali na przypadki naruszenia ciszy wyborczej oraz zakłócenia samych wyborów.

Nad bezpieczeństwem na terenie garnizonu stołecznego będą czuwali funkcjonariusze umundurowani i po cywilnemu. Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

Funkcjonariusze będą reagować na przypadki łamania ciszy oraz zakłócenia samych wyborów, uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym, usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej, wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej, uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania a także agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
 

Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkim związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.

Powrót na górę strony