Aktualności

BEZPIECZNY WEEKEND - WIELKANOC 2024

Data publikacji 27.03.2024

Wielkanoc dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełniących służbę to czas intensywnej pracy. Z uwagi na wzmożony ruch pojazdów i pieszych na ulicach pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze, jak co roku czuwać będą nad bezpieczeństwem osób podróżujących. Swoją uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierujących, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. Sprawdzą też czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.

Od dzisiaj na drogach garnizonu stołecznego będzie więcej patroli ruchu drogowego. Policjanci będą widoczni na trasach wylotowych i wlotowych do stolicy, a także trasach szybkiego ruchu i miejscach newralgicznych, gdzie dochodzi do łamania przepisów. Funkcjonariusze będą kontrolowali stan trzeźwości kierujących, prędkość, a także stan techniczny samochodów, dlatego też lepiej sprawdzić czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Swoim nadzorem policjanci obejmą także rejony dworców, przystanków i galerii handlowych. Nad bezpieczeństwem czuwać będą również funkcjonariusze nieumundurowani.

Niektórzy z nas, aby spotkać się z najbliższymi pokonają przez najbliższe dni wiele kilometrów, a zatem pamiętajmy o podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu. Drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie. Pamiętajmy również o pasach bezpieczeństwa, które zapiąć powinien każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy swoich bagaży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok oraz nasze rozkojarzenie. Zwracajmy uwagę również na bagaże, które zostały pozostawione bez opieki. Reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Przed wyjazdem na święta koniecznie zadbajmy też o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania, aby nie stać się ofiarą kradzieży. Jeżeli istnieje taka możliwość poprośmy sąsiadów, żeby zwrócili uwagę i zareagowali w sytuacji gdy zauważą coś niepokojącego.

Aby nie popsuć świątecznej atmosfery pamiętajmy również o właściwym zachowaniu podczas obchodzenia zwyczajów wielkanocnych, a przede wszystkim o śmigusie dyngusie. W tradycji polewania wodą pamiętajmy o zachowaniu umiaru i kultury, gdyż w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania możemy ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba policjantów. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

 

kom. Małgorzata Wersocka

  • policjant przy radiowozie
Powrót na górę strony