Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili około 150 tysięcy złotych, wpadli przy kolejnej próbie

Data publikacji 25.02.2010

Cztery osoby podejrzane o wyłudzanie kredytów zatrzymali policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą komendy w Legionowie. Na gorącym uczynku wpadł 51-letni Wiesław B. Mężczyzna próbował podjąć w jednej z placówek finansowych 40 tysięcy złotych. Policjanci ustalili, że grupa wyłudziła do tej pory około 150 tysięcy złotych.

Grupa działała od kilku miesięcy, swój przestępczy proceder realizowała na terenie całego Mazowsza. Zatrzymane w poniedziałek osoby mają od 19 do 51 lat Jeden z nich, Wojciech M. (46 lat) był poszukiwany listem gończym za oszustwa. W chwili zatrzymania, chcąc uniknąć kary, starał się wprowadzić w błąd funkcjonariuszy podając im wyuczone na pamięć nieprawdziwe dane personalne.

Mężczyźni na podstawie sfałszowanych dokumentów np. o zatrudnieniu i zarobkach, czy książeczek wojskowych, wyłudzali z banków oraz innych placówek finansowych kredyty gotówkowe od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Transakcje z reguły finalizowały podstawione osoby, które za swoją „pracę” otrzymywały drobne sumy pieniędzy. Były to zazwyczaj osoby bezrobotne lub bezdomne, wyszukiwane np. na dworcach kolejowych, czy też w noclegowniach. Główna część pieniędzy trafiała natomiast do organizatorów przestępczego procederu, którzy załatwiali niezbędne do uzyskania kredytów dokumenty.

Policjanci pracujący nad tą sprawą ustalili już, że grupa na pewno wyłudziła do tej pory około 150 tysięcy złotych w gotówce, nie gardząc przy tym drobnym sprzętem fotograficznym, który również został „zakupiony” przez nich na kredyt. Zabezpieczona została liczna dokumentacja potwierdzająca popełnione przez grupę przestępstwa.

Łukaszowi D. (19 lat) i Mirosławowi B. (51 lat) oraz pozostałym zatrzymanym za oszustwa i fałszowanie dokumentów grozi do 8 lat pozbawienia wolności. W stosunku do Łukasza D. i Wojciech M. sąd zastosował już środek zapobiegawczy w postaci 3 miesięcy aresztu, pozostali mężczyźni zostali objęci policyjnym dozorem.

rsz, mm

Powrót na górę strony